المناسبات وأثرها في تفسير روح المعاني للألوسيسورة الأنعام نموذجًا
Alûsî'nin Rûhu'l-meânî isimli eserinde ayetlerin siyâk sibâk ilişkisi (Enâm Suresi özelinde)
  1. Tez No: 843604
  2. Yazar: SUHAD JASİM KHALEEL KHALEEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Kutaiba Farhat
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kur'an-ı Kerim'in ilimlerinden biri olan vecizeler ilmi, ayetler ve sureler arasındaki münasebetleri incelemekle ilgilenir ve Allah'ın iradesinin iyi yorumlanmasına ve anlaşılmasına yardımcı olur. Olay ilminin Al-Alusi'nin tefsirindeki etkisi etrafında dönen ve bu ilmin uygulanmasında En'am Suresi'ni model alan bu çalışma ana başlıklara ayrılmıştır. İlk konu, İmam Al-Alusi'nin hayatı ve yetiştirilmesi, ilmî yapısı ve yazıları ile ilgiliydi. İkinci konu El-Alusi kitabı, dayandığı mana ruhu ve kaynakları ile diğer tefsir kitapları arasındaki yeri, üçüncü konu ise hadis ilminin tanımı, ortaya çıkışı, önemi hakkında bilgiler içermektedir. , onunla ilgili kavramlar ve onun içindeki en önemli âlimler ve âlimler. Bu konu aynı zamanda Kur'an-ı Kerim'deki hadise türlerini, Al-Alusi'nin olaylara yaklaşımı ve katkılarını ve ayrıca hadis ilminin tefsiri üzerindeki etkisini de gözden geçirdi. Bu çalışmanın diğer konuları ise Al-Alusi'nin tefsirinden hareketle hadis ilminin En'am Suresi'ne uygulanmasını ele almıştır. En'am Suresi'nin tanımını ve amaçlarının bir açıklamasını içeriyordu. Ayrıca En'am Suresi'nin kendisinden önce gelen sûrelerle, ondan sonraki A'raf sûreleriyle ve hamd ile başlayan sûrelerle ilişkisini de gözden geçirdi. Daha sonra şer'î ve ictimai âyetlerde, kıssa ve mesellerde geçen âyetleri ve sûrenin sonundaki hâdiseleri açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
The science of occasions is one of the sciences of the Holy Qur'an. It is concerned with the study of the interrelationship between verses and chapters, and helps in good interpretation and understanding of God's will. This study revolves around the impact of the science of events in the interpretation of Al-Alusi, and uses Surat Al-An'am as a model for the application of this science. The study was divided into main topics. The first topic dealt with the life and upbringing of Imam Al-Alusi, his scholarly stature and his writings. The second topic defined the book of Al-Alusi, the spirit of meanings and its sources on which it relied, and its place among other books of interpretation, while the third topic included the definition of the science of events, its emergence, its importance, the concepts related to it, as well as the most important scholars and scholars in it. This topic also reviewed the types of occasions in the Holy Qur'an, Al-Alusi's approach to events and its contributions, as well as the impact of the science of events on its interpretation. As for the other topics of this study, it dealt with the application of the science of events to Surat Al-An'am from the interpretation of Al-Alusi. It included the definition of Surat Al-An'am and a statement of its purposes. He also reviewed the relevance of Surat Al-An'am to the surahs of the Holy Qur'an that preceded it, and to Surat Al-A'raf that follows it, as well as to the surahs that begin with praise. Then he explained the occasions in the legislative and social verses and the verses of stories and giving proverbs, as well as the occasions at the end of the surah.