Conceptualizing urbicide: Space, memory, war, and necropolitics
Kentkırımı kavramsallaştırmak: Mekân, bellek, savaş ve nekropolitika
- Tez No: 843602
- Danışmanlar: PROF. DR. HELGA RITTERSBERGER-TILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 480
Özet
Bu çalışma, kentsel olanın sınırlarını belirlemeye yönelik bir girişimdir ve yıkım yoluyla aşılması durumunda ne olacağını merak etmektedir. Kentkırım, savaş yoluyla kentsel dokunun yıkımı sonucunda ortaya çıkan yeni kentsel durumu anlamaya yönelik şehir plancıları, mimarlar ve araştırmacılar tarafından ortaya atılmış kavramsal bir araçtır. Her ne kadar bu kavramsal araç, yer kürenin olduğu savaş alanlarında ortaya çıkan bu yeni durumu tanımlamada büyük bir kolaylık sağlasa da sistematikleşmiş bir tanımını ortaya koyma açısından eksik kalmıştır. Bu tez, kentkırım kavramına ilişkin kapsamlı bir çalışma sunarak mevcut literatüre ufuk açıcı ve kayda değer bir katkı sunmaktadır. Çalışma, kavramın dört ana bileşeni olan mekân, zaman, kurucu şiddet ve güç ilişkilerini derinlemesine incelemektedir. Bu araştırmanın amacı, kentkırıma ilişkin yerleşik literatüre dayanan sosyolojik metodolojileri kullanarak, bu yıkım alanlarında gözlemlenen kentsel olguları derinlemesine anlamaktır. Bu bağlamda, tezin odak noktası yalnızca kentsel dokunun tahribatı ve şiddet meselesi olacak, özellikle savaş zamanlarında nekropolitik bir yaklaşımdan kaynaklanan kolektif hafıza üzerindeki etkiyi inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to specify the limits of the urban and wonders what happens if it is transcended through destruction. Urbicide is a conceptual tool put forward by urban planners, architects, and researchers to understand the new urban situation that emerges as a result of the destruction of the urban fabric through war. Although this conceptual tool provides great convenience in defining this new situation that emerges in the war zones of the globe, it has been incomplete in terms of providing a systematized definition. This thesis presents a seminal and noteworthy contribution to the extant literature by offering an exhaustive study of the notion of urban genocide. The study delves deep into four major constituents of the concept, namely, space, time, constitutive violence, and power relations. The purpose of this research is to gain an in-depth understanding of the urban phenomena observed in these areas of destruction, utilizing sociological methodologies rooted in the established body of literature on urbicide. In this context, the focus of the thesis will be solely on the matter of urban fabric destruction and violence, specifically examining the impact on collective memory resulting from a necropolitical approach.