Prostat kanserinin CD138 ve CD163 biyobelirteçleri ile klinik korelasyonu
Clinical correlation of prostate cancer with CD138 and CD163 biomarkers
  1. Tez No: 843611
  2. Yazar: ALİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SAYGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Prostat kanserinde tümör agresifliğini göstermek için yeterli kanıt yoktur. Bu nedenle tedavi planlanmasında ek ya da bağımsız yeni biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. CD138 ya da sindekan-1 heparan sülfat içeren transmembran bir preteoglikandır. İnsan dokularında epitelyal ve plazmosit hücrelerinde üretilir. Kanser gelişiminde hücre proliferasyonu, apoptoz, anjiyogenez, tümör istilası ve metastaz ile ilişkili moleküler yolaklarda rol alır. CD163 pozitif makrofajlar pro-inflamatuvar ve anti-inflamatuvar yanıtta aktif rol oynar. Makrofaj hücrelerinin alternatif fenotiplere dönüşünde rol oynayarak, immun yanıtta rol alır. CD 138 ve CD 163 tümör ilişkili immün yanıtta çok sayıda görev alır ve immün tedaviler için potansiyel hedef moleküllerdir. Bu çalışmada tümör agresifliğini histopatolojik CD 138 ve CD 163 parametreleri üzerinden araştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde takipli, 2014-2020 yılları arasında prostat kanseri tanısı alan 100 hasta dahil edildi. Hastaların %51'i lokalize, %28'i lokal ileri ve %21'i metastatik prostat kanseriydi. Hastaların transrektal ultrason eşliğinde yapılan prostat biyopsi materyalleri CD138 (sindekan-1) ve CD163 (M2 makrofaj) ile boyandı. CD138 boyanma yüzdesi, boyanma şiddeti ve iki değerin toplamıyla oluşturan toplam skorla değerlendirildi. CD 163 ile doku makrofajları boyandı. Tümör dokusu, tümör çevresi non-neoplastik doku ve iki değerin toplamıyla oluşturulan toplam skor ile değerlendirildi. Boyanma sonuçları; tanı anında metastatik prostat kanseri, radikal prostatektomi sonrası perinöral invazyon, radikal prostatektomi sonrası biyokimyasal nüks açısından değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 54,61±7,96'di. Ortalama takip süresi 54,61 aydı. Tanı anında metastatik hastaların PSA değeri (p=
Özet (Çeviri)
Introduction: There is insufficient evidence to determine tumor aggressiveness in prostate cancer. Therefore, new additional or independent biomarkers are needed for treatment. CD138 or syndecan-1 is a transmembrane preteoglycan containing heparan sulfate. It is produced in epithelial and plasmocyte cells in human tissues. It is involved in molecular pathways associated with cell proliferation, apoptosis, angiogenesis, tumor invasion and metastasis in cancer development. CD163 positive macrophages play an active role in pro-inflammatory and anti-inflammatory responses. It is involved in the immune response by playing a role in the conversion of macrophage cells into alternative phenotypes. CD 138 and CD 163 play multiple roles in tumor-associated immune responses and are potential target molecules for immune therapies. In this study, we investigated tumor aggressiveness based on histopathological CD 138 and CD 163 parameters. Materials and Methods: This study included 100 patients diagnosed with prostate cancer between 2014 and 2020 who were followed up in the Urology Clinic of Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital. 51% of the patients had localized, 28% locally advanced and 21% metastatic prostate cancer. Transrectal ultrasound-guided prostate biopsy materials were stained with CD138 (syndecan-1) and CD163 (M2 macrophage). CD138 staining was evaluated by the percentage of staining, staining intensity and the total score formed by the sum of the two values. Tissue macrophages were stained with CD 163. Tumor tissue, non-neoplastic tissue surrounding the tumor, and the total score formed by the sum of the two values were evaluated. Staining results were evaluated for metastatic prostate cancer at diagnosis, perineural invasion after radical prostatectomy, and biochemical recurrence after radical prostatectomy. Results: The mean age of the patients was 54.61±7.96 years. The mean follow-up period was 54.61 months. At the time of diagnosis, metastatic patients had a higher PSA value (p=