Bilgisayar destekli tasarım, imalat ve mühendislik problemlerine yönelik veri tabanının geliştirilmesi
Development of a database focused on computer aided design, manufacturing and analysis problems
- Tez No: 843610
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Industrial Design, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tasarım, imalat ve analiz esaslı Ar-Ge faaliyetlerinde problem çözebilen uzman ve yetişmiş personel ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Bu ihtiyacı en az seviyeye indirmek için gelişen bilgisayar teknolojileri yardımı ile alternatif çözümler ve farklı yazılımlar sürekli olarak tasarlanmaktadır. Bu çalışmada; özgün bir ara yüze, çalışma mantığına ve Türkçe içeriğe sahip bir çözüm yazılımı ve veri tabanı hazırlanmıştır. Yazılım, Autodesk programlarında karşılaşılan tasarım, imalat ve analiz esaslı problemleri çözebilme odaklı bir veri tabanına sahip olacak şekilde yapılandırılmıştır. Veri tabanında 49 adet tasarım, 14 adet imalat ve 10 adet analiz olmak üzere toplam 73 problem ve çözüm önerisi yer almıştır. Tasarlanan prosedür sayesinde, uzmanların bilgi birikimleri bilgisayar ortamı ve kabiliyetleri aracılığıyla daha düşük deneyime sahip kullanıcılara ulaştırılmıştır. Bu sayede, uzman bilgilerinin kalıcı ve aktarılabilir olması sağlanmıştır. Ayrıca, prosedür içerisinde yer alan veri tabanı ve verilerin kolayca görüntülenebilmesi sayesinde Autodesk programlarında uzmanlık eğitim materyali olarak da değerlendirilmesi öngörülmüştür. Veri tabanına dayalı geliştirilen prosedür; son aşamada imalat sektöründe faaliyet gösteren firmalarda çalışan kullanıcılara gönderilmiştir. Kullanıcıların veri tabanını deneyimlemeleri sağlanmış ve daha sonra yazılımla ilgili tecrübelerini bir anket formu aracılığıyla aktarmaları talep edilmiştir. Güvenilirliği istatistiksel programla %87 olarak belirlenen anketten alınan bilgiler; tez çalışması kapsamında yorumlanmış, geliştirilen prosedürün ve veri tabanının sektör taleplerine %80 beğeni oranıyla tatmin edici cevap verebilme yeterliliğine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The need for expert and trained employees who can solve problems in design, manufacturing, and analysis-based R&D activities has been gradually increasing. Alternative solutions and different software are constantly being designed using the developed computer technologies to minimize the need. In this study, a software and database with a unique interface, working logic, and Turkish content have been prepared. The software has been configured to have a database focused on solving design, manufacturing, and analysis-based problems encountered in Autodesk programs. The database has a total of 73 problems and solutions, including 49 design, 14 manufacturing, and 10 analysis based. The knowledge of the experts has been transferred to the users with less experience through the computer environment owing to the designed procedure. Thus, it has been ensured that the knowledge of the experts will be permanent and transferable. Additionally, due to the easy displaying of the database and the data in the procedure, it was foreseen to be evaluated as a tutorial for the expert training material in Autodesk programs. The database-based procedure, in the last stage, has been sent to the users working in companies operating in the manufacturing sector. Users were allowed to experience the database and then asked to convey their experiences related to the software through a survey form. The information obtained from the survey, whose reliability was determined as 87% by the statistical program, was evaluated within the scope of the study, and it has shown that the developed procedure and the database could respond satisfactorily to the sector demands at an 80% approval rate.