Ayçiçeği (helianthus annuus L.)'nde doku kültürü sistemlerinin kurulması
Setting up the tissue culture systems in sunflower (helianthus annuus L.)
- Tez No: 84362
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA DERMAN SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ülkemizde ekimi yaygın olarak yapılan 5 farklı ayçiçeği (Helianthus annuus L.) genotipinin doku kültürü sistemleri kuruldu. Hipokotil ve kotiledon eksplantlarında direkt, embriyo, hipokotil ve kotiledon eksplantlarında ise indirekt rejenerasyonları 5 farklı genotipte karşılaştırmalı olarak çalışıldı. MS besiyerinde çimlendirilen tohumlarda yüksek çimlenme yüzdesi görüldü. 1 mg/1 BAP ve 0.5 mg/1 NAA içeren MS besiyerinde direkt gövde rejenerasyonunda en iyi değerler, hipokotilde % 40 ile Trakya 259'dan, kotüedonda % 20 ile Trakya 129'dan elde edildi. 1 mg/1 2,4-D içeren MS besiyerinde kallus oluşumunda en yüksek değerler, embriyoda % 92 ile Trakya 2098 ve Viniimk 8931'den, hipokotilde % 100 ile Trakya 129, Trakya 2098 ve Viniimk 8931'den, kotiledonlarda % 90 ile Trakya 259'dan elde edildi. indirekt rejenerasyonda embriyoda en iyi rejenerasyon % 44 ile Trakya 259'dan elde edildi. Hipokotil ve kotiledon eksplantlannda ise gövde rejenerasyonu elde edilemedi. n
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it was set up with 5 different sunflower genotypes which commercially produced in our country. It was comperatively studied direct regeneration with hypocotyl and cotyledon explants, indirect regeneration with mature embriyo, hypocotyl and cotiledon explants. It was seen a high percentage of germination in seeds whic was germinated in MS. In direct shoot regeneration, in MS media which contained lmg/1 BAP and 0.5 mg/1 NAA the best values has been seen in hypocotyl with 40 % with Trakya 259, in cotyledon with 20 % with Trakya 129. In MS media which contained 1 mg/1 2,4-D the best values in callus in embriyo with 92 % with Trakya 2098, and Viniimk 8931, in hypocotyl with 100 % with Trakya 129, Trakya 2098 and Viniimk 8931, in cotyledon with 90 % with Trakya 259. We could not have shoot regeneration with hypocotyl and cotiledon explants. m