Endüstri meslek liselerinde çalışanların müfettişlerden beklentileri ve bunları gerçekleşilme düzeyi
  1. Tez No: 84363
  2. Yazar: MEHMET SIĞIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Endüstri Meslek Lisesi'nde çalışan yönetici ve öğretmenlerin müfettişlerden beklentilerini ve bunların gerçekleştirilme düzeyinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırmada yönetici ve öğretmenlerin demografik özelliklerini belirlemek, beklentilerin uygulamadaki hali ile nasıl olması gerektiğini incelemek için bir anket geliştirilmiş ve bu anket araştırmanın temelini oluşturmuştur. Anket beşli Likert Ölçeği'ne göre hazırlanmıştır. Bu ölçekle uygulamadaki hali ile; kesinlikle yeterli, yeterli, kararsızım, yetersiz. Nasıl olması gerektiği hali ile; kesinlikle bekliyorum, bekliyorum, kararsızım, beklemiyorum, kesinlikle beklemiyorum. Sorularına verilen cevaplarla hazırlanmıştır. Cinsiyet, branş, kıdem, okuldaki görev, geçirilen teftiş sayısı, teftişin yararlan hakkındaki düşünceler karşılaştırılmıştır. İstatistik çözümlemelerde anlamlı bulunan ( P< 0,005 ) sonuçlar tablolarda gösterilmiş ve değerlendirilmiştir. Anlamlı farklılık gözlenmeyen gruplar ise tezde gösterilmemiştir. Araştırmanın teorik kaynağı ise ilgili kaynaklardan sağlanmıştır. Araştırma Adana il merkezinde bulunan Erkek Teknik Genel Müdürlüğüne bağlı 10 Endüstri Meslek Lisesi'nden 8'i ile sınırlı tutulmuştur. Araştırmada yöneticilerin, müfettişlerin değerlendirmelerine ilişkin düzeye göre dağılımları, çoğunluğunun kararsız, yöneticilerin müfettiş davranışlarının nasıl olacağına ilişkin düzeye göre dağılımının çoğunluğunun kesinlikle beklediklerini, öğretmenlerin müfettişleri değerlendirmesine ilişkin düzeye göre dağılımları, çoğunluğunun yetersiz olduklarını, öğretmenlerin müfettiş davranışlarının nasıl olacağına ilişkin düzeye göre dağılımları, çoğunluğun kesinlikle beklediklerini ortaya çıkarmıştır. Teftişin, yönetici ve öğretmenlerin beklentilerini gerçekleştirmediği görülmüş, beklentilerinin gerçekleştirilmesi için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this investigation, in Endüstri Meslek Lisesi who worked as a director and teachers that expected from inspectors and it determine of level work. In investigation to determine demografic pecularity of director and teac hers, the pool was developed for how must be it in expected practice and this pool constitue of investigation. This pool was prepared according to five Likert Ölçeği. This pool is, definetly enaugh, enaugh, I'm undecided, and not enaugh. How is it as for, I4m waiting definetly, I'm waiting, I'm undecided, I'm not wai ting, I'm not waiting definetly. It was prepared answer these questions. It was compared thinking about sexuality, branch, seniority, duity in school, inspec tion number and use of inspection. In statistic analysis, there are found meanningful results showed and esti mated in table (P < 0,005). If there are no difference in group, it was not sho wed in thesis. Theoretical of investigation was provided about relivent resources. The investigation conjucts to Erkek Teknik Genel Müdürlüğü and from ten Endüstri Meslek Lisesi to eight in centre of Adana. The investigation showed that estimate of inspectors about their level of dispersion, majority undecided, how are their behaviour so they are waiting defenetly and the inspector estimates to teachers, and the majority are not enaugh, how do behaviours of inspectors and the majority are waiting defe netly. The inspection showed that director and teachers expect not come true and the suggestions developed for expects come true. Ill