Üretrit semptomları olan erkek hastalarda mycoplasma ve ureaplasma türlerinin moleküler yöntemle araştırılması
Investigation of mycoplasma and ureaplasma species using molecular method in male patients with urethritis symptoms
- Tez No: 843625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YAZISIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Genitoüriner sistem enfeksiyonlarının çoğu cinsel yolla bulaşan patojenlerden kaynaklanır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) terimi, bir patojenin cinsel temas yoluyla bulaşarak enfeksiyona neden olmasını ifade eder.CYBE'ler asemptomatik olabileceği gibi, yaygın semptomları arasında vajinal akıntı, üretral akıntı veya erkeklerde idrara çıkma sırasında yanma, genital ülserler ve karın ağrısı yer alır. Genitoüriner sistem enfeksiyonlarının nedenlerini tespit etmek için mikroskopi, kültür ve moleküler yöntemler kullanılır. Çalışmamız üretrit semptomlarıyla başvuran erkek hastalarda Mycoplasma ve Ureaplasma türlerinin sıklığını moleküler yöntemle araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca diğer CYBE etkenleri olan Trichomonas vaginalis ve Neisseria gonorrhoeae'nin sıklığının belirlenmesi de amaçlanmıştır. Bu çalışmaya Şubat 2023 ile Ağustos 2023 tarihleri arasında üroloji polikliniklerine üretrit şikayetiyle başvuran 94 erkek dahil edildi. İlk akım idrarında multipleks PZR yöntemi ile M. hominis, M. genitalium, U. urealyticum, U. parvum araştırıldı. T. vaginalis ve N. gonorrhoeae mikroskopi ve kültür yöntemleriyle araştırıldı. Üretral sürüntü örneklerinin Gram boyalı mikroskobik incelemesinde iki hastada (%2,1) PMNL ve Gram negatif diplokok görüldü. İdrar örneklerinin T. vaginalis için yapılan direkt mikroskobik incelemesinde tüm örneklerin negatif olduğu görüldü. Modifiye Martin-Lewis agarda dokuz hastada (%9,6) N. gonorrhoeae tespit edildi. Hiçbir örnekte Diamond's TYM besiyerinde T. vaginalis üremesi tespit edilmedi. Multipleks PZR sonuçlarında 28 hastada (%29,8) tek mikroorganizma tespit edilirken, dokuz hastada (%9,6) mikst enfeksiyon [3 (%3,2) hastada M. hominis + U. urealyticum, 2 (%2,1) hastada M. hominis + U. parvum ve 4 (%4,3) hastada U. parvum + U. urealyticum] tespit edildi. Tüm yöntemler kullanılarak 39 hastada (hastaların %41,5'i) toplam 55 mikroorganizma tespit edildi. Bunlardan 18'i (%33) U. urealyticum, 14'ü (%25) U. parvum, dokuzu (%16) N. gonorrhoeae, sekizi (%15) M. hominis ve altısı (%11) M. genitalium olarak saptandı. N. gonorrhoeae saptanan dokuz hastanın yedisinde aynı zamanda PZR ile en az bir mikroorganizma saptandı. Bu hastaların üç tanesinde tek başına U. urealyticum, iki tanesinde tek başına M. genitalium ve iki tanesinde de U. urealyticum ve U. parvum birlikteliği saptandı. M. genitalium ve N.
Özet (Çeviri)
Most genitourinary tract infections are caused by sexually transmitted pathogens. The term sexually transmitted infection (STI) refers to the transmission of a pathogen through sexual contact and causing infection. While STIs can be asymptomatic, common symptoms include vaginal discharge, urethral discharge or burning during urination in men, genital ulcers and abdominal pain. Microscopy, culture and molecular methods are used to detect the causes of genitourinary tract infections. Our study aims to investigate the frequency of Mycoplasma and Ureaplasma species in male patients presenting with urethritis symptoms using a molecular method. It was also aimed to determine the frequency of T. vaginalis and N.gonorrhoeae, which are other STI agents. 94 men who applied to urology outpatient clinics with complaints of urethritis between February 2023 and August 2023 were included in this study. M. hominis, M. genitalium, U. urealyticum, U. parvum were investigated in first void urine using the multiplex PCR method. T. vaginalis and N. gonorrhoeae were investigated by microscopy and culture methods. Gram stained microscopic examination of urethral swab samples revealed PMNL and Gram negative diplococci in two patients (2,1%). Direct microscopic examination of urine samples for T. vaginalis revealed that all samples were negative. N. gonorrhoeae was detected on modified Martin-Lewis agar in nine patients (9,6%). T. vaginalis was not detected in any sample on Diamond's TYM medium. The multiplex PCR results showed that only one microorganism was detected in 28 patients (29,8%), mixed infections were detected in 9 patients (9,6%) (M. hominis + U. urealyticum was detected in 3 (3,2%), M. hominis + U. parvum in 2 (2,1%), and U. parvum + U. urealyticum in 4 (4,3%) patients). A total of 55 microorganisms were detected in 39 patients (41,5 % of the patients) using all methods. Of these, 18 (33%) were U. urealyticum, 14 (25%) were U. parvum, 9 (16%) were N. gonorrhoeae, 8 (15%) were M. hominis and 6 (11%) were M. genitalium. In seven of the nine patients with N. gonorrhoeae, at least one microorganism was also detected by PCR. U. urealyticum alone was detected in three of these patients, M. genitalium alone was detected in two patients, and the combination of U. urealyticum and U. parvum was detected in two patients. A statistically significant relationship was found between M. genitalium and N.