Ürogenital şikayeti olan hastalarda chlamydia trachomatis antikorları
  1. Tez No: 27617
  2. Yazar: BUKET BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Kayseri bölgesinde C.trachomatis infeksiyonlarının görülme sıklığını belirlemek için urogenital şikayeti olan 55 kadın ve 10 genel kadın, üretrit/prostatit şikayeti olan 21 erkek hastalar ile hiç bir şikayeti olmayan 6 kontrol olguda ELİSA ile anti-C.trachomatis IgG antikorlarının varlığı araştırıldı. Toplam 65 kadın olgunun 14 (% 21.5)'ünde ve 21 erkek olgunun 7 (% 33.3)'sinde anti-C.trachomatis IgG antikorları belirlendi. Kontrol grubu olgularda anti-C.trachomatis IgG antikorları bulunamadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Anti-C. trachomatis IgG antibodies were investigated by ELİSA in 55 women and 10 prostitute patients with urogenital inflamation, 21 male patients with Urethritis/protatis and 6 health subjects for to determine freguency of C. trachomatis infections in Kayseri region. Anti-C.trachomatis IgG antibodies were detected in 14 of 65 women (21.5 %) and in 7 of 21 men (33.3 %). Anti-C.trachomatis IgG antibodies were not found in any of control group.