İnönü Üniversitesi öğrencilerinde Koronavirüs hastalığı döneminde internet bağımlılığı, depresyon ve anksiyete durumu ile etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of internet addiction, depression and anxiety situation together with affecting factors in İnonu University students in coronavirus disease period
- Tez No: 843629
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: COVID-19, ülkemizde üniversite öğrencilerini de etkilemiştir. Karantina uygulamaları ve uzaktan eğitim gibi nedenlerden ötürü üniversite öğrencileri cep telefonu ve bilgisayar gibi teknolojik aletlere yönelmiştir. Bu da internette daha fazla zaman geçirmelerine sebep olmuştur. Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinde COVID-19 döneminde internet bağımlılığı, depresyon ve anksiyete düzeylerinde değişiklik olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve metot: Tanımlayıcı tipte ve kesitsel olan bu çalışmanın evrenini, çalışmanın yapıldığı dönemde İnönü Üniversitesi'nde eğitim görmekte olan 25240 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü; %95 güven aralığında %80 güçle referans çalışmanın internet bağımlılık oranı %67.6 baz alınarak 337 kişi olarak belirlenmiştir. Anket formunda, çalışmaya katılan öğrencilerin sosyodemografik özellikleri, internet kullanımına ait bilgiler, Young İnternet Bağımlılığı Testi, KAÖ, BDÖ bulunmaktadır. İstatistiksel analizlerde Ki-Kare testi, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Spearman Korelasyon Testi, Çok Katmanlı Algılayıcı Sinir Ağı Modeli, Çok Değişkenli Lojistik Regresyon Modeli uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: COVID-19 has also affected university students in our country. Due to reasons, such as quarantine applications and distance education, university students have turned to technological devices such as cell phones and computers. This caused them to spend more time on the internet. In this study, it is aimed to determine whether there are changes in internet addiction, depression and anxiety levels of university students in the period of COVID-19. Material and Method: The universe of this study, which is descriptive type and cross-sectional, consists of 25240 undergraduate students who studied at Inonu University during the study period. The sample size was determined as 337 participants at a confidence interval of 95% and a statistical power of 80%, considering that the internet addiction rate of the reference study was 67.6%. The questionnaire form included the sociodemographic characteristics of students, data concerning their internet usage, the Young Internet Addiction Test, the Coronavirus Anxiety Scale, the Beck Depression Inventory. For statistical analysis, the chi-squared test, Mann−Whitney U test, Kruskal−Wallis Analysis of Variance, Spearman's Correlation Test, Multilayer Perceptron Neural Network Model, Multivariable Logistic Regression Model were used.