Multipl sklerozlu kişilerde egzersiz ve beslenmenin trimetilamin n-oksit (TMAO ) ve prekürsörlerine etkisi
Effect of exercise and nutrition on trimethylaminine n-oxide (TMAO ) and its precursors in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 843633
  2. Yazar: RUMEYSA BAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FERİT GÜRSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Mikrobiyotanın, Multipl Skleroz (MS) dahil birçok hastalıkla ilişkisinin bulunması sebebiyle, hastalıklardaki etkisine odaklanılmıştır. Bu çalışma, MS'li kişilerde beslenme ve egzersizin Trimetilamin N-oksit (TMAO), Kolin, Karnitin, Betain ve Lipopolisakkarit (LPS) düzeyleri üzerine etkisini araştırmıştır. Toplamda 23 MS'li kişi bu çalışmaya dahil edilmiş ve 8 hafta boyunca haftada 3 kez direnç egzersizi uygulanmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri, vücut kütle indeksi (VKİ), rutin biyokimyasal değerleri, 7 günlük besin tüketim kayıtları, egzersize bağlı Maksimum O2 tüketimi (VO2maks) değerleri ve egzersize bağlı maksimum kalp hızları, TMAO, Kolin, Karnitin, Betain ve LPS değerleri karşılaştırılmıştır. Egzersiz öncesine göre TMAO düzeyleri ve prekürsörleri anlamlı şekilde azalmıştır (p=0,005).
Özet (Çeviri)
Since microbiota is associated with many diseases, including Multiple Sclerosis (MS), its effect on diseases has been focused on. This study investigated the effects of nutrition and exercise on trimethylamine N-oxide (TMAO), choline, carnitine, betaine and lipopolysaccharide (LPS) levels in people with MS. A total of 23 people with MS were included in this study and resistance exercise was performed 3 times a week for 8 weeks. Demographic characteristics of the participants, body mass index (BMI), routine biochemical values, 7-day food consumption records, exercise-induced Maximum O2 consumption (VO2max) values and exercise-induced maximum heart rates, TMAO, Choline, Carnitine, Betaine and LPS values were compared. TMAO levels and their precursors decreased significantly compared to before exercise (p=0.005).