Gökçeada kıyıları üst infralittoral zonu makrozoobentik toplulukları üzerine bir araştırma
An investigation on macrozoobenthic communities in the upper infralittoral zone of Gökçeada coasts
  1. Tez No: 843658
  2. Yazar: BERRİN TÜRKERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Biology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz ve İçsu Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Gökçeada üst infralittoral zonda ada kıyılarını temsil edecek şekilde seçilmiş istasyonlarda sert substratum makrozoobentik topluluklarının inceleyerek mevsimsel değişimlerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Arazi çalışması 4 istasyonda Temmuz 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında mevsimsel olarak yapılmıştır. Bentik örnekler çelik bir spatula kullanılarak 20 cm x 20 cm (400 cm2) kuadrat alanından alınmıştır. Toplanan örnekler, %4'lük formaldehit çözeltisi ilave edilerek fikse edilmiş ve laboratuvarda teşhis edilmek üzere plastik şişelere konulmuştur. Örnekler laboratuara getirildikten sonra göz açıklığı 0,5 mm olan elekten geçirilmiş tatlı su ile yıkanmış ve teşhis için hazır hale getirilmiştir. Örneklenen organizmaların morfolojik özellikleri stereomikroskop altında incelenerek tür tayinleri yapılmıştır. Tür tayinleri yapılan örnekler % 70'lik alkol içinde korunmuştur. Sonuçlar istatistiksel yöntemlerden faydanılarak kantitatif ve kalitatif olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin bölgenin ekolojik yapısının anlaşılması ve koruma stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Gökçeada kıyılarında bentik bölgede yaşayan denizel türlerin ve bölgedeki biyoçeşitliliğin korunmasının önemli olduğu ve bu çalışmanın bölge ile ilgili literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Gökçeada makrozoobentos faunası ve ekolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada; Cnidaria, Porifera, Annelida, Nemertea, Artropoda, Mollusca, Echinodermata filumları dahil 109 türe ve 2677 birey belirlenmiştir. Çalışma alanındaki çevresel parametreler ölçülmüş ve sıcaklığın 11,0 °C ile 27,9 °C, tuzluluğun ‰ 34,5 ile ‰ 36,9 çözünmüş oksijenin 9,49mg/l ile 11,98 mg/l ve pH'ın 7,10 ile 8,4 değerleri arasında değiştiği belirlenmiştir. İstatistiksel hesaplamalar için Shannon-Weaver (1949) biyolojik çeşitlilik indeksi, teşhis edilen türlerin sayısal dağılımını ifade etmek amacıyla Pileou Düzenlilik İndeksi, istasyonların benzerliklerinin belirlenmesi için ise Bray Curtis benzerlik matrisi üzerinden çok yönlü analizler kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the macrozoobenthic sections of the hard substrate at stations designated to represent the island coasts in the upper infralittoral zone of Gökçeada and to reveal their seasonal changes. It was carried out seasonally between July 2021 and May 2022 from 4 different selected stationsThe collected samples were fixed by adding 4% formaldehyde solution and were placed in plastic bottles for identification in the laboratory. After the samples were brought to the laboratory, they were passed through a sieve with a mesh size of 0.5 mm, washed with fresh water and made ready for diagnosis. The morphological characteristics of the sampled organisms were examined under a stereomicroscope and their species was determined. Specimens for which species were determined were preserved in 70% alcohol. The results were evaluated quantitatively and qualitatively using statistical methods. It is thought that the data obtained will contribute to understanding the ecological structure of the region and determining conservation strategies. It shows that the protection of marine species living in the benthic zone off the coast of Gökçeada and the biodiversity in the region is important and that this study contributes to the literature on the region. This was done to determine the macrozoobenthos fauna and ecological documents of Gökçeada; 109 species and 2677 species were identified, including the phyla Cnidaria, Porifera, Annelida, Nemertea, Arthropoda, Mollusca, Echinodermata. The operating variation effect was measured and the temperature ranged from 11.0 °C to 27.9 °C, salinity from 34.5 to 36.9 ‰, dissolved oxygen from 9.49 mg/l to 11.98 mg/l, and pH from 7.10 to 7.10. A change between values of 8.4 was determined. Shannon-Weaver (1949) biodiversity index was used for statistical programming, Pileou Regularity Index was used to express the digital appearances of the identified species, and multifaceted analyzes were used to determine the similarities of distances using the Bray Curtis brightness matrix.