Gürcü oryantalistlerin Hz. Muhammed ile ilgili çalışmaları
Works of Georgian orientalists on Hz. Muhammad
  1. Tez No: 843669
  2. Yazar: RAMAZ BERİDZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tarih boyunca her inanç ve görüşten araştırmacıların Hz. Muhammed'e (s.a.v.) ilgisi artarak devam etmiştir. Müslüman tarihçilerin eserlerine karşı, Hıristiyan bilim adamları da İslam ve Hz. Muhammed hakkında siyasi ve ideolojik yönleri öne çıkan eserler kaleme almışlardır. Bu eserlerde İslam'la ilgili yanlış bir algı oluşturmak için öncelikle onu tebliğ edeni karalamak yoluna gidilmektedir. Bu noktada özellikle Hz. Peygamber'in hayatı, misyonu ve kararları yanlış argümanlarla sunulmaktadır. Son dönemde Gürcü yazarlar arasında da Hz. Muhammed ve İslam hakkında eser kaleme alanlar dikkat çekmektedir. Oryantalistlerin önemli bir kısmının başlıca amacının İslam'ı çarpıtmak ve Hz. Muhammed'in (s.a.v.) örnek yaşamını yanlış tanıtmak üzerine kurulu olduğu akademik çevrelerce bilinmektedir. Elinizdeki bu çalışmada ele alınan Gürcü oryantalistlerin ortaya koyduğu eserler de bu türden özellikler taşımaktadır. Krymsky, Sprenger veya Rusça kaynaklardan çevrilmiş eserlere başvurularak yazılmış metinlerde, İslam'ın ve Hz. Muhammed'in hayatının yanlış anlaşılması gibi bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Bu da toplumlarda Hz. Muhammed'le ilgili olumsuz bir imajın oluşmasına yol açmaktadır. Oryantalistlerin görüşlerinin, İslam'ın özünü ve Hz. Muhammed'in hayatını doğru olarak yansıtmadığı görülmektedir. Oryantalistler genellikle dönemin örf ve adetlerini dikkate almadan, mevcut durumları göz ardı ederek Hz. Muhammed'in kararlarına odaklanıp onun şahsî istekleri doğrultusunda dinî hükümler ortaya koyduğunu iddia etmektedirler. Bununla birlikte belirli açılardan benzerlik gösterseler de Gürcü oryantalistlerin Batılı oryantalistlere oranla daha objektif oldukları söylenebilir. Bu durum, Gürcülerin İslam'ın ilk döneminden itibaren Müslümanlarla iç içe yaşamış olmaları ile izah edilebilir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, scholars of all faiths and views have been increasingly interested in the Prophet Muhammad (PBUH). In response to the works of Muslim historians, Christian scholars have written works about Islam and the Prophet Muhammad (PBUH) emphasizing political and ideological aspects. In these works, to create a false perception of Islam, the first step is to denigrate its messenger. At this point, the Prophet's life, mission, and decisions are presented with false arguments. Lately, those who have written about the Prophet Muhammad and Islam have also attracted attention among Georgian writers. It is well known in academic circles that the main aim of a significant number of Orientalists is to distort Islam and misrepresent the exemplary life of the Prophet Muhammad (PBUH). The works of the Georgian orientalists discussed in this study are also of this kind. In the texts written by consulting Krymsky, Sprenger or the works translated from Russian sources, the result is a misunderstanding of Islam and the life of the Prophet Muhammad. This leads to the formation of a negative image of the Prophet Muhammad in societies. It is seen that the views of Orientalists do not accurately reflect the essence of Islam and the life of Prophet Muhammad. Orientalists generally focus on the Prophet Muhammad's decisions without taking into account the customs and traditions of the period, ignoring the current situations, and claim that he made religious rulings in line with his personal wishes. However, it can be said that Georgian orientalists are more objective than Western orientalists, although they are similar in certain respects. This can be explained by the fact that Georgians have lived in close contact with Muslims since the first period of Islam.