Danimarkalı oryantalist Frants Buhl'un eserlerinde Hz. Peygamber algısı
The perception of the Prophet in the works of Danish orientalist Frants Buhl
  1. Tez No: 864191
  2. Yazar: HACIEMİN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET MAYDAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
19-20. yy. oryantalistleri arasında zikredilen Frants Buhl, farklı üniversitelerde aldığı eğitim ile Doğu araĢtırmaları ve Kitâb-ı Mukaddes alanlarında çalıĢmalar yapmıĢtır. ġarkiyatçılık bünyesinde birçok kitap ve ansiklopedi maddeleri yazmakla birlikte en tanınmıĢ eseri“Muhammeds Liv”(Muhammed'in Hayatı)'dir. Bu çalıĢmada da onun bu eseri ana kaynak olarak kullanarak Hz. Peygamber hakkındaki görüĢleri zikredilmiĢ ve Ġslamî kaynaklarda bulunan rivâyetlerle birlikte değerlendirilmeye tabi tutulmuĢtur. O, Peygamber dönemini Mekke ve Medine dönemi olarak ayırmıĢ, Medine döneminde Hz. Muhammed'i artık dini öğretileri için savunan bir adam yerine politika ve siyasî gücü olan bir kiĢi olarak nitelemiĢtir. Buhl, özellikle Hz. Peygamber ve Ġslâm hakkındaki değerlendirmelerinde sert üslubu ile dikkat çekmiĢtir. Yazar, klasik oryantalistlerde olduğu gibi rivâyetlerin birçoğunu uydurma olarak kabul etmiĢ, bu nedenle olayların sebeplerine bakmaksızın Hz. Peygamber'e savaĢçı, politikacı gibi çeĢitli ithamlarda bulunmuĢtur. Ayrıca Buhl, Hz. Peygamber döneminde yaĢanan olayları genellikle Yahudilik ve Hıristiyanlık bağlamında ele alarak onun semâvi dinlerden etkilendiğini savunmaya çalıĢmıĢtır. ÇalıĢmanın amacı bir oryantalist olarak Frants Buhl'un Hz. Peygamber'i nasıl ele aldığını göstermeye çalıĢmaktır.
Özet (Çeviri)
Frants Buhl, who is mentioned among the orientalists of the 19-20th century, worked in the fields of Eastern Studies and the Bible with the education he received at different universities. Although he wrote many books and encyclopedia articles within the scope of orienentalism, his mostwell-knownwork is“Muhammeds Liv”(The Life of Muhammad). Ġn this study, his views on Muhammad were metioned, using this work as the main source, and were evaluated together with narrations found in Ġslamic sources. He divided the periods of Muhammad into the period Mecca and Medina, and during the period of Medina, he described Muhammad as a person with political power instead of a man who defended his religious teachings. Buhl attracted attention with his harsh style, especially in his evaluations about Muhammed and Ġslam. The author, like the classical orientalists, accepts many of the narrations as fabricated, and therefore makes various accusations against the Prophet as a warrior or a politican, regardless of the reasons for the events. Ġn addition, Buhl generally discussed the events that took place during the time of the Prophet in context of Judaism and Christianity and tried to argue that Muhammad was influenced by them. The aim of the study is try to show how Frants Buhl, as an orientalist, handles the Prophet.