Kozmetik ürünlerde bulunabilecek bazı potansiyel nörotoksik element düzeylerinin ICP-MS ile belirlenmesi: Kozmetik ürünlerden yapay ter çözeltisine geçen düzeylerinin incelenmesi
Determination of some potential neurotoxic elements in cosmetic products by ICP-MS: Investigation of the amounts of migration levels from cosmetic products passing into the artificial sweat solution
- Tez No: 843679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN SEVEN ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada piyasada bulunan çoğunlukla yerli üretim far, allık, fondöten, ruj gibi kozmetik ürünlerde yönetmeliklerle sınırlandırılan Pb, As, Cd, Cr, Ni, Se, Al, Cu, Zn, Mn ve Fe gibi toplam nörotoksik element seviyelerinin, düşük dedeksiyon imkanı sunan indüktif eşleşmiş plazma-kütle spektrometri (ICP-MS) ile belirlenmesi hedeflenmiştir. Toplam metal düzeyleri fondöten numunelerinde Pb, Cd, As, Zn, Ni düzeyleri sırası ile ortalama en fazla 53,3 ± 2,6; 0,38 ± 0,01; 8,64 ± 1,62; 45750 ± 438; 4,7 ± 0,87 mg kg-1, far numunelerinde ortalama en fazla Cr, Al, Mn, Fe, Cu düzeyleri sırası ile 140 ± 15; 43591 ± 1901; 156 ± 4; 38734 ± 1184; 3,3 ± 0,1 mg kg-1, far ve fondöten numunelerinde en fazla Se düzeyi 0,44 ± 0,01 mg kg-1 bulunmaktadır. Çalışmanın ikinci yarısını oluşturan pH'a bağlı tere geçen metal seviyelerinin belirlenmesinde elde edilen sonuçlar kozmetik ürünlerinde metal analizlerine yeni bir bakış açısı kazandıracak türdendir; numunelerde tere geçen Pb, Cd, Se, Cu miktarı MLOQ altındadır. Bununla birlikte allık numunesinde ter çözeltisine As geçişi 0,06± 0,02; Ni geçişi 0,65 ± 0,05; Cr geçişi 0,44 ± 0,11; Fe geçişi 125 ± 9 mg kg-1, fondöten numunesinden tere Al geçişi 66,2 ± 1,7; Zn geçişi 2188 ± 13 mg kg-1, ve far numunesinden tere Mn geçişi 0,99 ± 0,23 mg kg-1 seviyelerindedir. Elde edilen sonuçlar ile kanser ve nörolojik kayıplar gibi farklı metabolik işlev bozukluklarına yol açabilecek bu elementlere yönelik daha gerçekçi günlük maruziyetin belirlenebileceği ve ürün içeriklerinde bulunan toplam metal seviyeleri ve tere geçebilen biyoerişilebilir seviyeleri arasındaki farkın ürünlere yönelik gerçekleştirilen testlerde farklı bir bakış açısı ile değerlendirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the total neurotoxic element levels was determined such as Pb, As, Cd, Cr, Ni, Se, Al, Cu, Zn, Mn and Fe, which are limited by regulations in cosmetic products from local market such as eyeshadow, blush, foundation, lipstick, by inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS), which provides low detection capability. Results in the total metal analysis, Pb, Cd, As, Zn, Ni levels in the foundation samples were respectively; 53.3 ± 2.6; 0.38 ± 0.01; 8.64 ± 1.62; 45750 ± 438; 4.7 ± 0.87 mg kg-1, maximum Cr, Al, Mn, Fe, Cu levels in eyeshadows were respectively; 140 ± 15; 43591 ± 1901; 156 ± 4; 38734 ± 1184; 3.3 ± 0.1 mg kg-1, eyeshadow and foundation have maximum Se level of 0.44 ± 0.01 mg kg-1. The second half of the study, results obtained metal levels in perspiration, Pb, Cd, Se, Cu was below MLOQ. Cr transition to the perspiration solution in the blush sample is 0.44 ± 0.11; Fe transition is 125 ± 9mg kg-1; As migration 0.06 ± 0.02; Ni migration 0.65 ± 0.05 Al transition from foundation is 66.2 ± 1.7; The Zn transition is 2188 ± 13 mg kg-1, and the Mn transition from eyeshadow is 0.99 ± 0.23 mg kg-1. The results suggest that a more realistic daily exposure to these neurotoxic elements, can be determined, and that the difference between the total metal levels in the product and the bioaccessible levels that can pass into artificial perspiration solution can be reevaluated for the tests performed on the products.