Dual uzayda iki farklı eğriye karşılık gelen regle yüzeylerinarakesiti üzerine
On the intersection of ruled surfaces corresponding to twodifferent curves in dual space
- Tez No: 843678
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, giriş kısmı verilmiştir. İkinci bölümde çalışmamıza temel teşkil eden temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, birim dual küre üzerinde alınan iki eğriye de karşılık gelen regle yüzeylerin arakesitleri incelenmiştir. Dördüncü bölüm iki kısımdan oluşur. Birinci kısmında, ilk olarak, birim dual Lorentz küre üzerinde alınan iki eğriye de karşılık gelen iki timelike regle yüzeylerin arakesitleri incelenmiştir. İkinci olarak, birim dual Lorentz küre üzerinde alınan iki eğriye de karşılık gelen iki spacelike regle yüzeylerin arakesitleri incelenmiştir. Üçüncü olarak, birim dual Lorentz küre üzerinde alınan iki eğriye de karşılık gelen bir timelike bir spacelike regle yüzeylerin arakesitleri incelenmiştir. İkinci kısmında, dual hiperbolik birim küre üzerinde alınan iki eğriye de karşılık gelen iki timelike regle yüzeylerin arakesitleri incelenmiştir. Beşinci bölümde, ilk olarak, birim dual küre üzerinde alınan iki farklı eğrinin tanjant küresel gösterge eğrilerine de karşılık gelen regle yüzeylerin arakesitleri incelenmiştir. İkinci olarak, birim dual küre üzerinde alınan iki farklı eğrinin aslinormal küresel gösterge eğrilerine de karşılık gelen regle yüzeylerin arakesitleri incelenmiştir. Üçüncü olarak, birim dual küre üzerinde alınan iki farklı eğrinin binormal küresel gösterge eğrilerine de karşılık gelen regle yüzeylerin arakesitleri incelenmiştir. Dördüncü olarak, birim dual küre üzerinde alınan iki farklı eğrinin Pol küresel gösterge eğrilerine de karşılık gelen regle yüzeylerin arakesitleri incelenmiştir. Son olarak, altıncı bölümde, sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six main sections. In the first section, the introduction is given. In the second section, the basic definitions and theorems that form the basis of our study are given. In third section, the intersections of ruled surfaces corresponding to the two curves taken on the unit dual sphere in were investigated. The fourth section consists of two parts. In the first part, firstly, the intersections of two timelike ruled surfaces corresponding to the two curves taken on the unit dual Lorentz sphere in are investigated. Secondly, the intersections of two spacelike ruled surfaces corresponding to the two curves taken on the unit dual Lorentz sphere at are investigated. Thirdly, the intersections of ruled surfaces with one timelike and one spacelike corresponding to two curves taken on the unit dual Lorentz sphere at are investigated. In the second part, the intersections of two timelike ruled surfaces corresponding to the two curves taken on the dual hyperbolic unit sphere in are examined. In the fifth section, firstly, the intersections of ruled surfaces corresponding to the tangent spherical indicator curves of two different curves taken on the unit dual sphere at are examined. Secondly, the intersections of ruled surfaces corresponding to the aslinormal spherical indicator curves of two different curves taken on the unit dual sphere at are investigated. Thirdly, the intersections of ruled surfaces corresponding to the binormal spherical indicator curves of two different curves taken on the unit dual sphere at are investigated. Fourth, the intersections of ruled surfaces corresponding to the Pole spherical indicator curves of two different curves taken on the unit dual sphere at are investigated. Finally, In the six section, conclusions and comments are denoted.