Hemşirelik öğrencilerinde dijital bağımlılık ile bilinçli farkındalık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between digital addiction and mindfulness in nursing students
- Tez No: 843687
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ALTUĞ ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, hemşirelik öğrencilerinde dijital bağımlılık ile bilinçli farkındalık arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Metod: Bu çalışma, tanımlayıcı ve korelasyonel tipte gerçekleştirilmiştir. Ege üniversitesinde yürütülen çalışmanın evrenini Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencileri oluşturmuştur (N= 1187). Örneklem hesaplamada G Power 3.1.9.7 programı kullanılarak, örnekleme 380 öğrenci dahil edilmesi planlanmış olup; 483 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmadaki veri toplama araçları, Sosyodemografik Form, Dijital Bağımlılık Ölçeği ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between digital addiction and mindfulness in nursing students. Method: This study was conducted with descriptive and correlational design. The population of the study conducted at Ege University consisted of students who were attending Faculty of Nursing of Ege University (N=1187). In the sample calculation, it was planned to include 380 students in the sample by using G Power 3.1.9.7 program and eventually 483 students were reached. The data collection tools included a Socio-demographic Form, the Digital Addiction Scale, and the Mindful Attention Awareness Scale.