Haliç'te fekal indikatör bakteri konsantrasyonlarının modellenmesi
A modeling of fecal indicator bacteria concentrations in the golden horn estuary
  1. Tez No: 843688
  2. Yazar: SELİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ZEKİ, DOÇ. EKİN AKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Halk Sağlığı, Mühendislik Bilimleri, Marine Science, Public Health, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Haliç, İstanbul'un ekonomik ve ekolojik açıdan son derece önemli bir merkezidir. Haliç'in son yıllarda rekreasyonel faaliyetleri amacıyla kullanımının artması, bu bölgedeki mikrobiyal su kalitesinin belirlenmesini daha da önemli bir hale getirmiştir. Bu amaçla tez çalışması kapsamında, bölgenin mikrobiyolojik, hidrolojik ve meteorolojik verileri temin edilerek, yağışsız ve yağışlı hava koşulları için fekal indikatör bakteri (FİB) seviyeleri belirlenmiş ve bu bulgular ışığında FİB konsantrasyonlarını tahmin eden sayısal bir model geliştirilmiştir. Çalışma süresi boyunca Haliç'te örnekleme yapılan tüm istasyonlar için mikrobiyal su kalitesi Yerüstü Su Kalitesi Yönetmeliği'ne göre“zayıf kalite”olarak belirlenmiştir. Saha ve model FİB konsantrasyonları arasındaki uyum test edilerek yüksek başarımlı bir model elde edilmiştir. Modelde hesaplanan FİB konsantrasyonları, örnekleme sonuçlarıyla tutarlı şekilde yağışlı senaryo altında yağışsız senaryoya göre daha yüksek seviyelerde çıkmıştır. Test edilen iki farklı iyileştirme senaryosundan, Alibey ile Kağıthane Dereleri'nden ve Feshane'den gelen FİB yüklerinin sıfırlanması (Senaryo-2) ile Haliç mikrobiyal su kalitesinde yaklaşık 15 gün içerisinde ciddi bir iyileşme olacağı model tarafından öngörülmektedir. Bu tez çalışması, hidrodinamik açıdan değişken bir yapıya sahip ve farklı kirlilik yüklerine maruz kalan Haliç için yapılan ilk FİB modellemesidir. Geliştirilen bu model, Haliç'te su kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olacak farklı senaryoların test edilmesine olanak sağlayacaktır. Buna ek olarak, çevre yönetim uygulamalarında bir araç olarak kullanılabilecek, benzer koşullara sahip diğer haliç ve benzeri deniz ekosistemlerde gerçekleştirilmek istenen çalışmalara da rehberlik edebilecektir.
Özet (Çeviri)
The Golden Horn is an economically and ecologically important area of Istanbul. The increasing use of the Golden Horn for recreational activities in recent years has made the assessing microbial water quality in the estuary essential. For this purpose, within the scope of the thesis study, microbiological, hydrological and meteorological data of the estuary were evaluated, fecal indicator bacteria (FIB) levels were assessed for dry and wet weather conditions, and a numerical model was developed to estimate FIB concentrations in the light of these findings. Microbial water quality of all sampling points in the Golden Horn were determined as“poor quality”according to the Surface Water Quality Regulation during the study period. A high-performance model was obtained by testing the compatibility between field and model FIB concentrations. FIB concentrations calculated in the model were higher under the wet scenario than the dry scenario, consistent with the sampling results. Of the two improvement scenarios tested, the model predicts that the Golden Horn microbial water quality will significantly improve within about 15 days with the elimination of FIB loads from Alibey and Kağıthane Creeks and Feshane point source (Scenario-2). This thesis is the first FIB modeling for the Golden Horn, which has a hydrodynamically variable system and is subjected to various pollution loads. This developed model will allow testing different scenarios that will help to improve water quality in the Golden Horn. In addition, it can be used as a tool in environmental management practices and can guide studies to be carried out in other estuaries and marine ecosystems with similar conditions.