Investigation of the effects of laser irradiation at 660nm wavelength on cell viability in the presence of gold nanoparticles in A549 lung cancer and hct116 colon cancer cell lines
A549 akciğer kanseri ve hct116 kolon kanseri hücre hatlarında altın nanoparçacıkların varlığında 660 nm dalga uzunluğunda lazer ışınlamanın hücre canlılığı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 843686
  2. Yazar: SEDEF ÖZÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Onkoloji, Biotechnology, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Nanoteknoloji ve lazer tedavisinin yakınsaması, kanserin teşhis ve tedavisinde yenilikçi yaklaşımlar çağını başlattı. Nanoteknoloji ve lazerin varlığı ile kanser için alternatif bir tedavi olarak gelişmiş tedaviler bulunabilir. Nanoteknoloji, kansere özgü hedefleme, görüntüleme ve ilaç dağıtımı için kişiselleştirilmiş özelliklere sahip çok işlevli nanoparçacıkların tasarlanmasını ve üretilmesini sağlamıştır. Bu nanoparçacıklar, geliştirilmiş ilaç biyouyumu, azaltılmış toksisite ve kişiselleştirilmiş terapiler için potansiyel sunar. Lazer teknolojisinin kesinliği ile birleştiğinde, bu nanopartiküller fototermal terapi, fotodinamik terapi ve kontrollü ilaç salımı dahil olmak üzere lokalize etkileri tetiklemek için etkinleştirilebilir. Lazer enerjisinin kullanımı, kanserli hücreler üzerindeki terapötik etkiyi en üst düzeye çıkarırken sağlıklı dokulardaki hasarı en aza indirerek spesifik hedefleme sağlar. Bu disiplinlerarası alandaki zorluklar ve beklentiler de ele alınmaktadır. Bunlar, optimize edilmiş nanoparçacık tasarımı, kapsamlı güvenlik değerlendirmeleri ve araştırma bulgularının klinik uygulamalara etkili bir şekilde dönüştürülmesi ihtiyacını kapsar. Ayrıca, kanser nanoteknolojisinin ve lazer tedavisinin birincil kanser tedavisinde, adjuvan tedavilerde, hedefe yönelik ilaç dağıtımında ve çok önemli olan erken evre tespitindeki potansiyelini vurgulamaktadır. Bu tezde akciğer ve kolorektal kanser hücre hattı hücre canlılıkları, altın nanopartiküller ve yüksek güçlü 660 nm lazer varlığında araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The convergence of nanotechnology and laser therapy has ushered in a new era of innovative approaches to the diagnosis and treatment of cancer. With the presence of nanotechnology and laser, advanced therapies can be found as an alternative treatment for cancer. Nanotechnology has enabled the designing and fabricating of multifunctional nanoparticles with personalized properties for cancer-specific targeting, imaging, and drug delivery. These nanoparticles offer enhanced drug bioavailability, reduced toxicity, and the potential for personalized therapies. Coupled with the precision of laser technology, these nanoparticles can be activated to induce localized effects, including photothermal therapy, photodynamic therapy, and controlled drug release. The utilization of laser energy provides specific targeting, minimizing damage to healthy tissues while maximizing the therapeutic impact on cancerous cells. The challenges and prospects in this interdisciplinary field are also addressed. These encompass the need for optimized nanoparticle design, comprehensive safety assessments, and effective translation of research findings into clinical applications. Furthermore, the thesis underscores the potential of cancer nanotechnology and laser therapy in primary cancer treatment, adjuvant therapies, targeted drug delivery, and early-stage detection, which is essential. Herein thesis, lung, and colorectal cancer cell line cell viabilities are investigated with the presence of gold nanoparticles and 660 nm laser with high power.