Fonksiyonel Sindirim Sistemi hastalığı tanısı alan 3-36 ay arası çocuklarda uyku kalitesi ve sosyal emosyonel değerlendirme
Sleep quality and social emotional assessment in children between 3-36 months diagnosed with Functional Gastrointestinal Disorders
  1. Tez No: 843699
  2. Yazar: ALİ CAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT ÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Fonksiyonel sindirim sistemi hastalıkları (FSSH) çocuk büyüdükçe ve geliştikçe düzelme eğiliminde olan, organik olmayan, tekrarlayan yakınmaların olduğu bir grup hastalığı içermektedir. Uyku ise bilincin geri dönüşümlü olarak etkilendiği fizyolojik ve aktif süreç olup çocukların büyüme ve gelişmelerinde çok önemli bir yere sahiptir. Bebek ve küçük çocuklarda sık görülen FSSH bazı ailelerde stres oluşturarak, çocukların yaşam kaliteleri üzerinde uzun süren olumsuz etkiler gösterebilmektedir. Literatürde 3-36 ay aralığında FSSH olan çocuklarda uyku kalitesi ve sosyal-emosyonel değerlendirmeye yönelik veri bulunmamaktadır. Daha büyük yaş gruplarında yapılan çalışmalarda FSSH olanlarda uyku bozukluklarının yaygın olduğu bildirilmektedir. FSSH olan 3-36 ay arası çocuklarda uyku kalitesinin değerlendirilmesi, buna ek olarak 12-36 ay arasındaki çocuklarda sosyal-emosyonel değerlendirme yapılarak sonuçların sağlıklı çocuklar ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Temmuz 2023-Ağustos 2023 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvurup FSSH tanısı alan 3-36 ay arası 63 çocuk dahil edildi. Ayrıca aynı hastanenin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran ve sağlık sorunu saptanmayan 3-36 ay arası 81 çocuk kontrol grubu olarak alındı. Demografik değerlendirme, boya göre ağırlık değerlendirmesi yapıldı, Tüm çocuklara 'Brief Infant Sleep Questionnaire (BISQ)' anketi, 12-36 ay arası olan çocuklarda 'Brief Infant Toddler Social Emotional Assessment (BITSEA)' ölçeği uygulandı. Çalışmamızda FSSH tanısı alan 63 çocuğun %39,6'sında bebek regürjitasyonu, %31,7'sinde fonksiyonel kabızlık, %20,6'sında infantil kolik, %15,8'unda diskezi, %4,7'sinde ruminasyon, %3,1'inde fonksiyonel ishal tespit edildi. Siklik kusma sendromu hastaların hiçbirinde mevcut değildi.
Özet (Çeviri)
Functional Gastrointestinal Disorders (FGID) include a group of diseases with non-organic, recurring complaints that tend to improve as the child grows and develops. Sleep is a physiological and active process in which consciousness is reversibly affected and has a very important place in children's growth and development. FGID which is common in infants and young children, can create stress in some families and have long-lasting negative effects on children's quality of life. There is no data in the literature regarding sleep quality and social emotional evaluation in children with FGID between 3-36 months of age. Studies conducted in older age groups report that sleep disorders are common in those with FGID. It was aimed to evaluate the sleep quality in children between the ages of 3-36 months with FGID and to compare the results with healthy children by making a social emotional evaluation in children between the ages of 12-36 months. 63 children aged between 3 and 36 months who applied to İstanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital Pediatric Gastroenterology and Child Health and Diseases Polyclinic between July 2023 and August 2023 and were diagnosed with FGID were included. In addition, 81 children aged between 3 and 36 months who applied to the Child Health and Diseases polyclinic of the same hospital and had no health problems were included as a control group. Demographic evaluation and weight-for-height assessment were performed. 'Brief Infant Sleep Questionnaire(BISQ)' was applied to all children and 'Brief Infant Toddler Social Emotional Assessment(BITSEA)' was applied to children between 12-36 months. In our study, among the 63 children with FGID, %39,6 had infant regurgitation, %31,7 had functional constipation, %20,6 had infantile colic, %15,8 had dyschezia, %4,7 had rumination and %3,1 had functional diarrhea. Cylic vomiting syndrome was not present in any of the patients.