Obstrüktif uyku apne sendromu hakkında Ankara ilinde birinci basamakta görev yapan pratisyen ve uzman aile hekimlerinin bilgi, tutum ve davranışları
Practitioners and specialist family physicians working in primary stage in Ankara about obstructive sleep apnea syndromeknowledge, attitude and behavior
  1. Tez No: 843698
  2. Yazar: BEYTULLAH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜLSEN CEYHUN PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Obstrüktif Uyku Apne Sendromu, değişen yaşam ve yemek alışkanlıklarının ve artan obezitenin sonucu olarak dünyada giderek yaygınlaşmakta olan ve tüm toplumu etkileyen önemli bir sorundur. Bu çalışmanın amacı Ankara ilindeki aile sağlığı merkezlerinde görev yapan uzman ve pratisyen aile hekimlerinin Obstrüktif Uyku Apne Sendromu hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını ölçmek ve aile hekimlerinde OSAS ile ilgili farkındalık ve merak oluşturmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel bir çalışma olup Ankara'nın merkez ilçelerinde görev yapan uzman ve pratisyen aile hekimlerine 15.04.2023-30.07.2023 tarihleri arasında yüz yüze anket uygulaması yapılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın yürütülebilmesi için önce Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'ndan etik kurul onayı, daha sonra Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden araştırma izin onayı alınmıştır. Çalışmamızda %20 temsiliyet oranı göz önünde bulundurularak ulaşılan 296 aile hekimine Obstrüktif Uyku Apne Sendromu'na yönelik 17 soruluk“sosyodemografik veri ve obstrüktif uyku apne sendromu tutum ve davranış anketi”ile 20 soruluk“obstrüktif uyku apne sendromu bilgi düzeyi ölçme anketi”uygulanmıştır. İstatistiksel analizlerde SPSS 11.5 programı kullanılmıştır ve sonuçlar p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Obstructive Sleep Apnea Syndrome is an important problem that is becoming increasingly widespread in the world as a result of changing life and eating habits and increasing obesity and affects the entire society. The aim of this study is to measure the knowledge, attitudes and behaviors of specialist and general practitioner family physicians working in family health centers in Ankara about Obstructive Sleep Apnea Syndrome and to raise awareness and curiosity about OSAS in family physicians. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional study and was conducted by applying a face-to-face survey to specialist and general practitioner family physicians working in the central districts of Ankara between 15.04.2023 and 30.07.2023. In order to conduct the study, ethics committee approval was first obtained from Ankara University Faculty of Medicine Ethics Committee, and then research permission approval was obtained from Ankara Provincial Health Directorate, General Directorate of Public Health. In our study, a 17-question“sociodemographic data and obstructive sleep apnea syndrome attitude and behavior survey”and a 20-question“obstructive sleep apnea syndrome knowledge level measurement survey”regarding Obstructive Sleep Apnea Syndrome were applied to 296 family physicians, who were reached by considering a 20% representation rate. SPSS 11.5 program was used in statistical analysis and the results were considered statistically significant when p0.05).