Antropometrik özelliklerin düşük akımla anestezi uygulamasında desfluranın hedef alveolar konsantrasyona ulaşma süresine etkileri
The effects of anthropometric properties on endtidal rise time of desflurane in low flow anesthesia
  1. Tez No: 843700
  2. Yazar: ALİHAN MADRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAR ERDİVANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Düşük akım anestezisinde halen başlangıçta 4 L/dakika taze gaz akışı 10 dakika boyunca sürdürülmektedir. Gözlemlerimiz ise başlangıçtan itibaren 1 L/dakika taze gaz akışıyla kısa sürede yeterli desfluran alımının sağlanabildiği, ancak hastanın somatotipine (ektomorf, mezomorf, endomorf) göre farklı süreler gerektiği yönündedir. Somatotip akciğer kapasitesi ve supin pozisyondaki değişikliklerle yakın ilişkili olması nedeniyle incelemeye değerdir. Çalışmanın primer çıktısı somatotipe (ektomorf, mezomorf, endomorf) göre anestezi cihazının ekspiratuar kolundaki desfluran konsantrasyonunun hedeflenen değere ulaşma süresidir. Çalışmanın ikincil çıktısı somatotip ile hedef konsantrasyona ulaşma süresini tahmin edecek bir model geliştirilmesi ve doğruluğunun belirlenmesi; cinsiyet, yaş ve diğer antropometrik özellikler (boy, vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi) ile sürenin ilişkisinin saptanması şeklinde belirlenmiştir. Materyal ve Metod: Etik Kurulu onayını (2022/11, 20.01.2022) takiben, elektif koşullarda genel anestezi ile cerrahi planlanan 18-75 yaş arasındaki hastalar çalışmaya alındı. Kalp debisi ve fonksiyonel rezidüel kapasitenin standardizasyonu açısından KOAH, amfizem, akciğer cerrahisi öyküsü, kifoskolyoz, artmış intraabdominal basınç, ileri kalp yetmezliği (ejeksiyon fraksiyonu
Özet (Çeviri)
Objective: In low-flow anesthesia, the current practice involves maintaining a fresh gas flow of 4 L/min at the beginning for 10 minutes. However, our observations indicate that adequate desflurane intake can be achieved rapidly with a fresh gas flow of 1 L/min shortly after the initiation, but the duration varies depending on the patient's somatotype (ectomorph, mesomorph, endomorph). Considering the close relationship between somatotype and lung capacity, as well as changes in the supine position, further investigation is warranted. The primary outcome of the study is the time it takes for the desflurane concentration in the expiratory limb of the anesthesia machine to reach the target value based on somatotype (ectomorph, mesomorph, endomorph). The secondary outcome involves developing a model to predict the time to reach the target concentration based on somatotype and determining its accuracy. Additionally, the study aims to identify the relationship between the duration and gender, age, and other anthropometric features (height, body weight, body mass index). Materials and Methods: Following ethical approval (2022/11, January 20, 2022), patients aged 18-75 undergoing elective surgery under general anesthesia were included in the study. Patients with conditions affecting cardiac output and functional residual capacity, such as COPD, emphysema, a history of lung surgery, kyphoscoliosis, increased intraabdominal pressure, advanced heart failure (ejection fraction