Doğum eyleminde sıcak duşun ve progresif kas gevşeme egzersizlerinin doğum ağrısı, doğum süresi, yorgunluk ve doğumkonforuna etkisi; randomize kontrollü çalışma
The effect of hot shower and progressive muscle relaxation exercises in labor on labor pain, labor duration, fatigue and birth comfort; randomized controlled study
  1. Tez No: 843701
  2. Yazar: HATİCE AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ALAN DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma doğum eyleminde sıcak duş ve progresif kas gevşeme egzersizlerinin (PKGE) doğum ağrısı, doğum süresi, yorgunluk ve doğum konforuna etkisini incelemek amacıyla yapılan randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini Konya Şehir Hastanesi' ne başvuran 150 primipar gebe oluşturdu. Çalışma sıcak duş (n=50), PKGE (n=50) ve kontrol grubu (n=50) olmak üzere üç gruptan oluştu. Gebeler gruplara randomize atandı. Servikal dilatasyon 4 cm olduğunda sıcak duş grubundaki gebelerin 30 dakika boyunca ısısı 37˚C olan suda duş almaları, gevşeme grubundaki gebelere ise servikal dilatasyon 4 cm olduğunda PKGE'ni 30 dakika uygulamaları sağlandı, kontrol grubundaki gebelere rutin ebelik bakımı uygulandı. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Doğum Eylemi ve Sonrası İzlem Formu”,“Vissual Analog Skala- VAS”,“Yorgunluk İçin Benzer Görsellik Ölçeği (YİBGÖ)”ve“Doğum Konfor Ölçeği”kullanılarak toplandı. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin analizinde Ki-Kare ve Fisher exact testi, tek yönlü varyans analizi (anova) ve tamamlayıcı post hoc analizi (Tukey, LCD), t-testi, ve tamamlayıcı bonferroni testi kullanıldı. Çalışmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 23,66±3,23 idi. Sıcak duş ve PKGE gruplarının uygulama sonrası VAS ölçümleri kontrol grubundan istatistiksel olarak daha düşüktü. Uygulamadan 30 dk sonra kontrol grubunun VAS değeri 8,25±1,68 iken, gevşeme grubunda 6,26±2,3, sıcak duş grubunda ise 7,05±2,17 olarak bulundu. Doğumun birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü evre süreleri gruplara göre anlamlı bir fark göstermedi (p>0,05). Sıcak Duş ve PKGE'nin yorgunluk düzeyi ölçümleri uygulama sonrası 60.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled study to examine the effects of hot showers and progressive muscle relaxation exercises (PMRE) during labor on labor pain, labor duration, fatigue, and birth comfort. The sample of the study consisted of 150 primiparous pregnant women who applied to Konya City Hospital. The study consisted of three groups: hot shower (n = 50), PMRE (n = 50), and control group (n = 50). Pregnant women were randomly assigned to groups. When the cervical dilatation was 4 cm, the pregnant women in the hot shower group were allowed to shower in water at a temperature of 37˚C for 30 minutes, and the pregnant women in the relaxation group were allowed to apply PMRE for 30 minutes when the cervical dilatation was 4 cm. Routine midwifery care was applied to the pregnant women in the control group. Data were collected using the“Personal Information Form”,“Labor and Post-Labor Monitoring Form”,“Visual Analog Scale (VAS)”,“Similar Visuality Scale for Fatigue (SVSF)”and“Birth Comfort Scale”. The data were analyzed on a computer using the SPSS 22.0 statistical program. Chi-Square and Fisher's exact test, one-way analysis of variance (ANOVA) and complementary post hoc analysis (Tukey, LCD), t-test, and complementary Bonferroni test were used to analyze the data. The average age of the pregnant women participating in the study was 23.66±3.23. Post-application VAS measurements of the hot shower and relaxation groups were statistically lower than the control group. 30 minutes after the application, the VAS value of the control group was 8.25±1.68, while it was 6.26±2.3 in the relaxation group and 7.05±2.17 in the hot shower group. The duration of the first, second, third, and fourth stages of labor did not show a significant difference between the groups (p>0.05).