Çorum ili yenilenebilir enerji kaynakları kullanım potansiyeli ve analizi
Usage potential and analysis of renewable energy resources inÇorum province
  1. Tez No: 843718
  2. Yazar: ŞAHMERDAN SEFA DİLMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, Çorum ilinin yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyeli, kullanım durumu ve analizi yapılmıştır. Çorum ili Karadeniz Bölgesi'nde yer alan yenilenebilir enerji potasniyel bakımından ülkemizin önemli yerleşimlerinden biridir. Bu tez çalışması içeriğinde enerji üzerine temel bilgiler verişmiş, enerji çeşitleri olan hidroelektrik enerjisi, termik enerji, jeotermal enerji, rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi ve diğer enerji kaynakları hakkında bilgiler sunulmuştur. Bunun yanında enerjinin iletimi ve dağıtım süreci hakkında gebiş bir bilgi verilmiştir. İletim ve dağırım sürecinde kullanılan şalt elemanları detayllı bir şekilde irdelenmiştir. Sunulan bilgiler ışığında Çorum ili için potansiyel enerji durumu ortaya konulmuştur. Verilen potansiyel bilgilere göre Çorum ilinini enerji analizi yapılmıştır. Yapılan analiz kurumlardan alınan veriler ışığında ortaya konulmuş, bu kapsamda kurulu olan mevcut faaliyeletlerini sürdüren yenilenebilir güç santralleri hakkında bilgiler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the potential, usage status and analysis of renewable energy resources of Çorum province were made. Çorum province, located in the Black Sea Region, is one of the important settlements of our country in terms of renewable energy potential. In this thesis, basic information on energy is given, and information about energy types such as hydroelectric energy, thermal energy, geothermal energy, wind energy, solar energy and other energy sources is presented. In addition, detailed information is given about the transmission and distribution process of energy. Switchgear elements used in the transmission and distribution process have been examined in detail. In the light of the information presented, the potential energy situation for Çorum province has been revealed. According to the potential information provided, energy analysis of Çorum province was carried out. The analysis was put forward in the light of the data received from the institutions, and in this context, information about the renewable power plants established and continuing their current activities was analyzed.