Yazılım ürün hattı mühendisliği yaklaşımının bulut uygulamalarında kullanılması
Using the software product line engineering approach in cloud applications
- Tez No: 843746
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OSMAN ÜNALIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yazılım ürün hattı, ürünlerin belirli bir istek doğrultusunda uyarlanarak daha efektif bir şekilde kullanılma gayretidir. Yazılım ürün hattının sonunda ortaya çıkan ürünler; aynı bilgi alanında ve stratejiler ile birebir ilintilidir, aynı mimariyi paylaşırlar ve aynı bileşen ailesinden türetilmiştir. Bu yaklaşımın kullanımı; projenin daha hızlı tamamlanabilmesini, daha ucuza geliştirilebilmesini ve daha yüksek kalite ile oluşturulabilmesini sağlamaktadır. Bulut bilişim, bilgi teknoloji kaynaklarının internet üzerinden kullanıldıkça ödeme olanağı sunulmasıdır. Bulut uygulaması, yerel bileşenlerin birlikte çalıştığı bulut tabanlı bir yazılım programıdır. Kesintisiz internet bağlantısına sahip bir web tarayıcısı aracılığıyla erişilebilen uzak sunucuları temel almaktadır. Çeviklik, esneklik, maliyet tasarrufu ve küresel olarak dağıtım yapabilme gibi olanaklar sağlamaktadır. Yazılım ürün hattı mühendisliğinin genel odak noktası, tüm yazılım çözümlerinin özelleştirilmesidir. Beraberinde farklı yaklaşımlar ve yöntemler denenmiş olup bulut bilgi işlem ile birlikte kullanımı çok nadir olarak öne çıkmaktadır. İlgili tez çalışmasında bu noktaya odaklanılmıştır. Ayrı ayrı olarak tanımları, özellikleri, kullanım alanları gibi bilgiler belirtilmiş olup söz konusu ortaklık ve farklılıklar çıkartılarak karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Software product line is an effort to use products more effectively by adapting them in line with a specific request. The products that emerge at the end of the software product line; they are directly related to the same domain of knowledge and strategies, share the same architecture, and are derived from the same family of components. The use of this approach; It ensures that the project can be completed faster, developed more cheaply and created with higher quality. Cloud computing is the provision of payment as information technology resources are used over the internet. A cloud application is a cloud-based software program where native components work together. It is based on remote servers accessible via a web browser with an uninterrupted internet connection. It provides opportunities such as agility, flexibility, cost savings and global distribution. The overall focus of software product line engineering is the customization of all software solutions. Along with it, different approaches and methods have been tried, and its use with cloud computing is very rare. This thesis focused on this point. Separately, information such as definitions, features and areas of use were specified, and comparisons were made by removing the said partnerships and differences.