Şizofreni hastaları'nda pender'in sağlığı geliştirme modeline temellenen psikoeğitimin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisi
The effect of psychoeducation based on pender's health promotion model on healthy lifestyle behaviors in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 843755
  2. Yazar: BETÜL KIZILIRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Giriş: Şizofreni hastalarında obezite ve kardiyometabolik sağlık sorunları sıklıkla ihmal edilmektedir. Amaç: Bu araştırmanın amacı şizofreni hastalarına Pender'in Sağlığı Geliştirme Modeli'ne göre ev ziyaretleri ile uygulanan psikoeğitimin sağlıklı yaşam biçimi davranışları, beden imajı, kendilik algısı ve kardiyometabolik risk faktörleri üzerine etkinliğini değerlendirmektir. Yöntem: Bu araştırma, randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini 180 şizofreni tanılı hasta, örneklemini ise 46 hasta (Girişim:23-Kontrol:23) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 26 sorudan oluşan Tanıtıcı Bilgi Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II (SYBD-II), B-WISE ölçeği (Body-Weight, Image and Self-Esteem) ve Score (Türkiye) kartı kullanılmıştır. Veriler R vers. 2.15.3 programı ile analiz edilmiştir. Sağlığı Geliştirme Modeli'ne göre yapılandırılan eğitim programı ev ziyaretleri ve telepsikiyatrik görüşmelerle hasta ve ailelerine uygulanmıştır. Girişim ve kontrol grubundaki hastalara 6 ay süre ile izlem yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity and cardiometabolic health problems in schizophrenia patients are often neglected. Aim: The aim of this study is to evaluate the effectiveness of psychoeducation applied to patients with schizophrenia through home visits according to Pender's Health Promotion Model on healthy lifestyle behaviors, body image, self-perception and cardiometabolic risk factors. Method: This research is a randomized controlled experimental study. The population of the study consisted of 180 patients diagnosed with schizophrenia and the sample consisted of 46 patients (Intervention: 23-Control: 23). Introductory Information Form consisting of 26 questions, Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II (HLBS-II), B-WISE Scale (Body-Weight, Image and Self-Esteem) ve Score (Turkey) card were used for data collection. Data were analyzed with R vers. 2.15.3 program. The training program based on Health Promotion Model was applied to patients and their families through home visits and telepsychiatric interviews. Patients in the intervention and control groups were monitored for 6 months.