Holotransformasyon metodu ile veri şifreleme
Data encryption using holotransformation
  1. Tez No: 84376
  2. Yazar: CEM ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Günümüzde globalleşen dünyada, enformasyon yoğunluğu sebebi ile kişilerin bilgisayarlara duyduğu ihtiyaç tarif edilemeyecek boyutlarda artmış ve büyük bir hızla da artmaya devam etmekedir. Yine küreselleşmenin etkisi ile, ihtiyaç duyulan verilere küresel bilgi otoyolları üzerinden çok kısa sürede erişmek, modern teknolojinin imkanları ile mümkün olabilmektedir. Günden güne hızla artan bu bilgi akış trafiğinin olumlu katkılarının yanı sıra olumsuz etkileri de zaman zaman yaşanmaktadır. Günlük yaşantımızın bir parçası haline gelen iletişim alanında küresel veri otoyollarında, sürekli olarak kullandığımız enformasyonlara ve finansal değerlere, dışarıdan gelebilecek yetkisiz kişilerin olumsuz etkilerini engellemek amacı ile bu tezde yeni bir şifreleme algoritması önerilmektedir. Söz konusu algoritmanın çekirdeğini merhum hocam Prof. Dr. Edip Büyükkoca tarafından geliştirilen“Holotransformasyon”isimli yöntem oluşturmaktadır. Bu tezde Holotrans formasyon algoritması şifreleme amacına uygun olarak yeniden modellenmiş ve amaca hizmet edecek iyileştirici modüller eklenerek, yeni algoritma yazı, ses, resim, film vb. günümüz teknolojisinde kullanılan tüm veri tiplerinde denenmiştir. Bu tezde önerilen algoritma ile yapılan testlerde tatminkar sonuçlar elde edilmiş ve bu sonuçlar bilinen algoritmalar ile karşılaştırılmıştır. önerilen algoritmanın bazı standard algoritmalardan daha iyi olduğu, bazılarını da çokyakından takip edebilecek durumda bulunduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar olumlu ve kabul görür niteliktedir. önerilen algoritmanın, amacını yerine getirmek ile birlikte, aynı araca hizmet eden standard algoritmalar ile de kıyaslanabilecek kabiliyette olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Need of computer use is increasing day to day in human life. The origin of this need, is information flow on the different global information highway. Aim of this thesis is to prevent damage of any information and fund during the usage of any global information highway. It can also be used for the protection of classified and sensitive data for all kind of organizations. A new encryption algorithm is proposed for that purpose in this thesis. Core of the proposed encryption algorithm is occupied by a method named Holotransformation which is developed by Prof. Dr. Edip Büyükkoca. This is why this thesis is called“Data Encryption Using Holotransformation”. Proposed algorithm which has many modifications and additions to the Holotransformation engine, is applied to the different data file formats like text, voice, picture, movie etc. At the end, successful and satisfactory results has been provided. Proposed algorithm has also been compared with the standard Encryption algorithms like DES and RSA. It has been observed that, proposed algorithm is better than some of the standard algorithms and has very close and satisfactory comparison results with others. Comparison results are given in chapter 8 and chapter 9. Ill