Teknik öğretmenlerin sosyo ekonomik rollerinin değerlendirilmesi
Social status and economical situation in a given society of technical teachers
- Tez No: 84377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Bu araştırmada; Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı olan okullarda görev yapan Teknik Öğretmenlerin günümüz koşullarında, içinde yaşadığı toplum içinde sosyal statüsünün ve ekonomik durumunun ne düzeyde olduğu araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırmada Endüstri Meslek Liseleri ve Teknik Liselere öğretmen yetiştiren Teknik Eğitim Fakültelerinin, sanayiye ara insan gücü yetiştiren Endüstri Meslek Liseleri ve Teknik Liselerin bunu yaparken ne düzeyde başarılı oldukları sorgulanmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda Teknik Öğretmenlerin topluma sosyal olarak, sanayiye teknolojik ve ekonomik olarak katkı sağlayıp sağlamadığı ile, toplumun Teknik Öğretmene mesleği konusunda değer verip vermediği ve sanayinin okullara ekonomik ve teknolojik katkılarının olmasının gerekip gerekmediği aranmıştır. Bu amaçla anket geliştirilmiş ve bu anket araştırmanın temelini oluşturmuştur. Araştırmanın teorik dayanağı ise ilgili kaynaklardan sağlanmıştır. Araştırmaya katılan Teknik Öğretmenler; okul, cinsiyet, medeni durum, yaş, meslekteki kıdemleri, okuldaki görevleri, mezun oldukları okul, formasyon alıp almadıkları, hizmetiçi programa katılıp katılmadıkları ve branş değişkenlerine göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it is investigated the current social status and economical situation in a given society of Technical teachers who were employed in schools under the structure of Technical Education for Men General Directorate. In the study, the success levels of Technical Education Faculties that educate teachers for the Industrial Vocational High Schools and Technical High Schools, and Industrial Vocational High School and Technical High School that educate man power for the industry. Besides it is investigated that whether the technical teachers contribute socially to society and technologically and economically to the industry, whether the society gives importance to the technical teachers professionally and whether it is necessary for the industry to provide economic and technologic contributions to the school. For this purpose a questionnaire was developed and this questionnaire became the basis of the study. The technical teachers who participated in the study were compared according to their schools, sexes, marital statutes, ages, professional priorities, works in school, graduated schools, formations, branch changing and whether they joined to the in-service programme.