Kardiyovasküler risk düzeyi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The assessment of the reationship between cardiovascular risk level and quality of life
- Tez No: 843772
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZ, PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada herhangi bir neden ile kardiyoloji polikliniğine başvuran bilinen hastalığı olmayan 40-69 yaş arasındaki erişkinlerde kardiyovasküler risk düzeyi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli prospektif kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya 01.06.2023-01.11.2023 tarihleri arasında, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde herhangi bir nedenle kardiyoloji polikliniğine başvurmuş, bilinen hastalığı olmayan 40-69 yaş arası 90 hasta alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların ayrıntılı anamnezleri alındı. Arteriyel kan basınçları ölçüldü. Hastalar; SCORE2 ile kardiyovasküler riskleri hesaplanıp düşük-orta, yüksek ve çok yüksek riskli olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Katılımcıların WHOQoL-BREF ile yaşam kaliteleri değerlendirildi. Kardiyovasküler risk düzeyi ile yaşam kalitesi arasında ilişki araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 90 hastanın %53.3'ü (n=48 ) erkek olup gruplar arasında cinsiyet dağılımı açısından anlamlı farklılık görülmemiştir. Kardiyovasküler riski çok yüksek olan grupta eğitim durumu lise ve üzeri olan hastaların oranının kardiyovasküler riski düşük-orta ve yüksek olan gruptan daha düşük olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship between cardiovascular risk level and quality of life in adults aged 40-69 who have no known diseases and have presented to the cardiology outpatient clinic for any reason. Materials and Methods: Our study is a single-center prospective cross-sectional study. Ninety participants between the ages of 40-69, without any known medical conditions, who visited the cardiology outpatient clinic at Istanbul Training and Research Hospital for any reason between June 01, 2023, and November 01, 2023, were enrolled in the study. Detailed medical histories were obtained from the participants, and their arterial blood pressure was measured. Cardiovascular risks were calculated using SCORE2, and participants were categorized into three groups: low-intermediate, high, and very high risk. The participants' quality of life was assessed using the WHOQoL-BREF. The relationship between cardiovascular risk level and quality of life was investigated. Results: Of the 90 participants in the study, 53.3% (n=48) were male, and there was no significant difference in gender distribution among the groups. It was observed that in the group with very high cardiovascular risk, the proportion of patients with education level of high school and above was lower than that in the low-intermediate and high cardiovascular risk groups. In the low-intermediate and high cardiovascular risk groups, the scores for overall health, physical health, psychological health, environmental health, and social relationships were significantly higher than those in the group with very high cardiovascular risk.