Göz kuruluğu tanısı konulan yetişkin bireylerde çoklu ekran bağımlılığının etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of multiple screen addiction in adult individuals diagnosed with dry eye
  1. Tez No: 843773
  2. Yazar: GÜNEY YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; yetişkinlerde çoklu ekran bağımlılığının göz kuruluğu (GK)'na etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma;1 Mayıs - 1 Kasım 2023 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ile Göz Hastalıkları Polikliniklerine GK semptomlarıyla başvuran 18 yaş ve üzeri kişilerden çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayanlar ile gerçekleştirldi. Tüm katılımcılara Schirmer testi uygulandı. Schirmer testi ile Gözyaşı Filmi ve Oküler Yüzey Topluluğu (TFOS) /Kuru Göz Atölyesi (DEWS) II' ye göre GK olan 210 kişi hasta grubunu, GK olmayan 210 kişi kontrol grubunu oluşturdu. Hasta ve kontrol gruplarına Tanıtıcı Bilgi Formu ve Çoklu Ekran Bağımlılığı Ölçeği (MSAS) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In this study, the aim was to investigate the impact of multiple screen addiction on dry eye (DE) in adults. Materials and Methods: This study was conducted with individuals aged 18 and above who presented with dry eye (DE) symptoms at the Family Medicine and Ophthalmology Clinics of Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between May 1 and November 1, 2023, and met the inclusion criteria. All participants underwent the Schirmer test. Based on the Schirmer test results and according to the Tear Film and Ocular Surface Society (TFOS) / Dry Eye Workshop (DEWS) II criteria, 210 individuals with dry eye constituted the patient group, while 210 individuals without dry eye formed the control group. The participants in both patient and control groups were administered a Sociodemographic Information Form and the Multiple Screen Addiction Scale (MSAS). A significance level of p < 0.05 was considered statistically significant Findings: The study included a total of 420 participants with a mean age of 37.34±13.58 (min: 18 - max: 79). The average total score obtained from the MSAS was 37.83±12.47 (min: 15 - max: 67). It was found that 42.9% of all participants (n=180), 52.4% of those with dry eye (n=110), and 33.3% of those without dry eye (n=70) had screen addiction.