Kadınların koronavirüs anksiyetelerinin gebelik anksiyeteleri üzerine etkisi
The effect of women's coronavirus anxiety on their pregnancy anxiety
- Tez No: 843812
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMGE ZEYNELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Pandemi sürecinde kadınlar riskli grupta yer almaktadır. Kadınların gebelik ile ilişkili psikolojik değişimlere ek olarak pandemi nedeniyle anksiyete yaşama olasılıklarının artacağı düşünüldü. Bu nedenle araştırma gebe kadınların koronavirüs anksiyete düzeylerinin gebelik ile ilişkili anksiyete düzeyleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini oluşturan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine başvuran 16431 kadından örnekleme alınacak kadın sayısı 500 olarak hesaplandı. Veri toplama araçları 'Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ)', 'Gebelik ile İlişkili Anksiyete Ölçeği (GİİAÖ)' kullanıldı. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; gebelerin sosyodemografik özellikleri; ikinci bölümde gebelik ile ilişkili özellikleri; üçüncü bölümde pandemi dönemiyle ilgili özelliklerine yönelik sorular yer almaktadır. Anket formu, KAÖ, GİİAÖ 15 Haziran- 26 Aralık 2022 tarihleri arasında uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde ve istatistiksel analizlerde SPSS for Windows 26 (Statistical Package For Social Sciences) paket programı kullanıldı. Veriler ortalama, standart sapma, frekans, yüzde analizi ve Shapiro Wilk, Mann-Whitney U, Spearman Korelasyon analizi kullanılarak değerlendirildi. Koronavirüs anksiyete düzeylerini belirleyen KAÖ puan ortalamaları (2.70±4.71) ile ilk evlenme yaşı ve önceki doğum şekli arasındaki farkın istatistiksel açıdan önemli olduğu belirlendi. Gebe kadınların gebelik ile ilişkili anksiyete düzeylerini belirleyen GİİAÖ puan ortalamaları (76,93 ± 12,49) ile kadının yaşı, ilk evlenme yaşı, gebelik sayısı, gebelik haftası, gebelik kaybı yaşama durumu, düşünülen doğum şekli, pandemide hastaneye gitmekten kaçınma, pandemide sokağa çıkma yasağına uyma durumu arasındaki farkın istatistiksel açıdan önemli olduğu belirlendi. Kadınların koronavirüs anksiyete düzeyinin düşük olduğu, gebelik ile ilişkili anksiyete düzeyinin yüksek olduğu saptandı. Kadınların koronavirüs anksiyete düzeylerinin gebelik ile ilişkili anksiyete düzeyleri üzerine etkisinin olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Women were among the risk groups during the pandemic. It was thought that women would be more likely to experience anxiety due to the pandemic in addition to the psychological changes associated with pregnancy. Therefore, this cross sectional and descriptive study was conducted to determine the effect of coronavirus anxiety levels of pregnant women on pregnancy,related anxiety levels. The study sample consisted of 500 participants selected from 16,431 pregnant women admitted to the Obstetrics and Gynecology Hospital. 'Descriptive Information Form', 'Coronavirus Anxiety Scale (CAS)', 'Pregnancy,related Anxiety Scale (PRAS)' were used as data collection tools. The questionnaire form consists of three parts. The first part includes questions about the sociodemographic characteristics of pregnant women, the second part includes questions about pregnancy,related characteristics, and the third part includes questions about the characteristics related to the pandemic period. The questionnaire form, the CAS, and the PRAS were administered between June 15 and December 26, 2022. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 26 package program was used for data evaluation and statistical analysis. Data were evaluated using mean, standard deviation, frequency, percentage and Shapiro Wilk, Mann-Whitney U, Spearman Correlation analysis. It was determined that the difference between the mean score (2.70±4.71) of the CAS, which determines coronavirus anxiety levels, and the age at first marriage and previous mode of delivery was statistically significant. It was determined that the difference between the mean scores (76.93 ± 12.49) of the PrAS, which determines the pregnancy-related anxiety levels of pregnant women, and the woman's age, age at first marriage, number of pregnancies, gestational week, pregnancy loss, contemplated mode of delivery, avoiding going to the hospital in the pandemic, and obeying the curfew in the pandemic was statistically significant. It was found that women's coronavirus anxiety level was low and pregnancy-related anxiety level was high. It was determined that coronavirus anxiety levels of women had no effect on pregnancy-related anxiety levels.