Hastanemiz acil servis çalışanlarının COVID-19 anksiyetelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the COVID-19 anxiety of our hospital emergency service personel
- Tez No: 733680
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAVALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ) kullanılarak hastanemiz acil servisinde çalışan sağlık personelinin pandemi döneminde yaşamış olduğu anksiyete düzeylerini ve anksiyete ile ilişkili olabilecek faktörleri belirlemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Mart 2022'de ankete katılmayı kabul eden Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servis çalışanı 377 kişiye anket dağıtıldı ve 285 kişi çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılanların KAÖ sorularına cevapları ve yaş, mesleki tecrübe, cinsiyet, medeni durum, sigara ve alkol kullanım öyküsü, COVİD-19 aşısı ve varsa çeşidi, COVİD-19 pandemisi öncesi ve sonrası psikiyatrik destek alıp almadığı, COVİD-19 nedeniyle yakınının vefat edip etmediği çalışma formuna kaydedildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 285 katılımcının 141'i (%49,5) kadındı ve yaş ortalaması 37,9±8,9'du. En sık katılan meslek grubu hemşireydi (n=101; %35,4). Katılımcıların 146'sı (%51,2) COVID-19 geçirmişti ve 270 (%94,7) katılımcı aşılıydı. Aşılanan katılımcıların 198'i (%69,5) Biontech ve Sinovac aşılarının her ikisini de yaptırmıştı. Pandemi sırasında anksiyetesi olan hasta sayısı 23'tü (%8,1). Yapılan tek değişkenli analizde anksiyetesi olan katılımcıların median yaşı (47, IQR: 35,5-51 vs 38, IQR: 30-44), meslekte geçirdiği median süre (20, IQR: 8-29,5 vs 11 IQR: 6-20; p=0,01) daha yüksekti. Ayrıca kadınlarda (%12,8 vs %3,5; p=0,00), alkol (%10,2vs %3,4; p=0,05) ve sigara (%11,5vs %4,4; p=0,03) kullanmayanlarda diğerlerine göre anksiyete sıklığı daha fazlaydı. SONUÇ: Bu çalışma göstermiştir ki, COVİD-19 pandemi döneminde acil servis çalışanlarında yaklaşık her on kişiden birinin anksiyetesi olup; kadınlarda, mesleki tecrübesi ve yaşı fazla olanlarda, sigara ve alkol kullanmayanlarda anksiyete oranları diğerlerine göre daha yüksektir. ANAHTAR KELİMELER: COVİD-19, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği, Acil Servis, Pandemi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In the present study, we aimed to establish the prevalence of anxiety among the emergency department (ED) staff during Covid-19 pandemic and the factors that might be related to anxiety by using the coronavirus anxiety scale (CAS). MATERIALS AND METHODS: Of the 377 staff working at Antalya Training and Research Hospital, 285 were included into the final analysis in March 2022. Responds to CAS questions, age, professional experience, gender, marital status, cigarette and alcohol use, covid-10 vaccine status, psychiatric support before and during the pandemic, and death of a loved one secondary to covid-19 were recorded to the study form. RESULTS: Of the 285 patients, 141 (49.5%) were female and the mean age was 37,9±8,9. The most prevalent profession out of the participants was nurse (n=101; %35,4). Of the participants, 146 (51.2%) had a history of covid-19 and 270 (94.7%) were vaccinated. Among the vaccinated, 198 (69.5%) had Biontech and Sinovac alike. Twenty-three patients (8.1%) had anxiety during the pandemic. Participants with anxiety had a higher median age (47, IQR: 35.5-51 vs 38, IQR: 30-44) and professional experience (20 years, IQR: 8-29,5vs 11 years, IQR: 6-20; p=0,01). Besides, anxiety prevalence was higher in women (12.8% vs 3.5%; p=0.00), alcohol (10.2% vs 3.4; p=0.05) and cigarette users (1.5 vs 4.4; p=0.03). CONCLUSION: This study showed that one out of ten people working in ED had anxiety. The anxiety prevalence was higher in women, participants with higher professional experience and age, and the staff not using cigarette and alcohol. KEYWORDS: COVID-19, CoronavirusAnxietyScale, EmergencyService, Pandemic