COVID-19 pandemisi döneminde, Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran bireylerde COVID-19'a yönelik bilgi, tutum ve anksiyete ile ilişkili parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of the parameters related to knowledge, attitude and anxiety towards COVID-19 in individuals applying to the faculty of dentistry during the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 727409
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖZTÜRK TONGUÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmada, COVID-19 pandemisi döneminde diş tedavileri için Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi' ne başvuran bireylerin sosyodemografik özellikleri, sağlığa yönelik davranışları, bireylerin COVID-19 pandemisi normalleşme sürecinde ağız ve diş sağlığına bakış açıları ile ağız ve diş sağlığı hizmetlerini kullanma davranışları incelenerek, COVID-19 korkusuna yönelik Koronavirüs Fobisi Ölçeği (C19P-S) ve dental anksiyetelerine yönelik olarak da Modifiye Dental Anksiyete Skalası (MDAS) skorlarının değerlendirilmesi ve C19P-S ve MDAS skorları arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma 3 Ocak- 31 Mart 2021 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne herhangi bir nedenle başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 390 kişi ile yapıldı. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, sağlığa yönelik davranışları, COVID-19 pandemisi normalleşme sürecinde ağız ve diş sağlığına bakış açıları ile ağız ve diş sağlığı hizmetlerini kullanma davranışları bir anket ile değerlendirildi. Ayrıca COVID-19'a yönelik anksiyete ve tutumları Koronavirüs Fobisi Ölçeği (C19P-S) ile, dental anksiyete düzeyleri ise Modifiye Dental Anksiyete Skalası ile değerlendirildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Kadınlarda hem dental anksiyete hem de COVID-19 korkusunun erkeklerden yüksek olduğu belirlendi. Sigara ve alkol kullanmayan bireylerde hem COVID-19 hem de dental anksiyete düzeylerinin yüksek olduğu tespit edildi. Kronik hastalığı olan bireylerde COVID-19 korkusu daha yüksekti. COVID-19 temaslısı olmuş, karantinada kalmış, test sonucu pozitif çıkmış ve aktif olarak COVID-19 enfeksiyonunu geçirmiş bireylerde C19P-S skorlarının, COVID-19 ile hiç teması olmamış bireylerden daha düşük olduğu belirlendi. C19P-S ve MDAS skorları arasında zayıf korelasyon tespit edildi. Sonuç: COVID-19 ile teması hiç olmamış bireylerde C19P-S, hastalığı geçiren bireylerden yüksektir. COVID-19 fobisi olan kişilerde dental anksiyete de yüksek olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the sociodemographic characteristics, the health behaviors and perspectives on oral and dental health during the COVID-19 pandemic normalization process, the behavior of using oral and dental health services, and the Coronavirus Phobia Scale (C19P-S) for fear of COVID-19 and the Modified Dental Anxiety Scale (MDAS) scores for dental anxiety of individuals who applied to Süleyman Demirel University Faculty of Dentistry for dental treatments during the COVID-19 pandemic and to investigate the relationship between their C19P-S and MDAS scores. Materials and Methods: This research was carried out with 390 person who applied to Süleyman Demirel University Faculty of Dentistry for any reason and agreed to participate in the study between January 3 and March 31, 2021. The sociodemographic characteristics of the participants were evaluated with their health-related behaviors, perspectives on oral and dental health during the COVID-19 pandemic normalization process, and their behavior of using oral and dental health services with a questionnaire. In addition, their anxiety and attitudes towards COVID-19 were evaluated with the Coronavirus Phobia Scale (C19P-S), and their dental anxiety levels were evaluated with the Modified Dental Anxiety Scale. The data were evaluated with a package statistic programme. Results: It was determined that both dental anxiety and fear of COVID-19 were higher in women than those in men. It was determined that both COVID-19 and dental anxiety levels were high in individuals who has not smoke and drink alcohol. The fear of COVID-19 was higher in individuals with chronic disease. It was determined that the C19P-S scores of individuals who had been in contact with COVID-19 infected person, remained in quarantine, had a positive test result and had an active COVID-19 infection were lower than who had never been in contact or infected with COVID-19. A weak correlation was detected between C19P-S and MDAS scores. Conclusion: C19P-S is higher in individuals who have never been in contact with COVID-19 than who have had the disease. In addition, dental anxiety may be high in people with COVID-19 phobia.