Yeni tesis edilecek bir asansörün tasarım ve CE ürün belgelendirme sürecinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
The examination and the evaluation of the design and CE certification process of a new elevator to be installed
- Tez No: 843840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TUNÇ DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Geçmişte lüks olarak görülen ve bu sebeple belirli yapılarda ve belirli amaçlarla kullanılan asansörler yönetmelik hükümlerince dört kat ve daha fazla olan yapılarda zorunlu olmuştur. Bu zorunluluk asansörlerin ilk günden bugüne modern, yenilikçi, güvenli, ergonomik ve ekonomik özelliklerini değiştirmiş ve geliştirmiştir. Asansör boyutları geçmişte, binalarda olan boşluklara göre tasarlanırken; günümüzde nüfusun hızla artışı ve buna bağlı olarak kentleşme ile doğru orantılı bir şekilde daha büyük kapasitelerde tasarlanmaktadır. Bu kapasite artışı asansörlerin tasarımında kullanılan malzemelerin kalitesini de doğrudan etkilemektedir. Bu tez çalışmasında, binalarda monte edilecek olan asansörlerin tasarım ve projelendirme aşamaları ve ilgili asansörün ürün belgelendirme süreci örnek bir asansör seçilerek incelenmiş ve tasarım, projelendirme ve montaj aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar gerçek koşullarda değerlendirilmiştir. Çalışmada, asansör trafik hesabı ve kuyu boşluğuna göre en uygun asansörün seçimi hesaplamaları yapılmış ve projelendirme süreçleri ele alınmıştır. Yapılan hesaplamalara göre uygun donanım elemanları ile güvenlik ekipmanları seçilmiş ve testleri yapılmıştır. Asansörlerde yapılması zorunlu olan periyodik kontrol gerçekleştirilmiş ve belgelendirme süreci ile ilgili gereklilikler tamamlanarak asansörün CE belgesi alması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Elevators, which were considered a luxury in the past and therefore used in certain buildings and for certain purposes, have become compulsory in buildings with four floors and more according to the provisions of the regulation. This obligation has changed and improved the modern, innovative, safe, ergonomic and economical features of elevators since the first day. While elevator sizes were designed according to the spaces in buildings in the past, today they are designed in larger capacities in direct proportion to the rapid increase in population and consequent urbanization. This capacity increase directly affects the quality of the materials used in the design of elevators. In this thesis, the design and projecting stages of the elevators to be installed in buildings and the product certification process of the elevator are examined and the issues to be considered during the design, projecting and installation stages are evaluated under real conditions by a case study. Elevator traffic calculation and the selection of the most suitable elevator according to the shaft space were calculated and project design processes were discussed. According to the calculations, appropriate mechanical instruments and safety equipment were selected and tested. Periodic control, which is mandatory for elevators, was carried out and the requirements related to the certification process were fulfilled and the elevator was provided with CE certificate.