Medyatik gerçeklikte tarihin inşası: Tarih temalı televizyon dramaları örneği
The construction of history in mediatized reality: The case of history themed television dramas
  1. Tez No: 843860
  2. Yazar: DENİZ KABLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Türk televizyonlarında yayınlanan tarih temalı dramaların sayısı son yıllarda belirgin bir biçimde artış göstermiştir. Medyatikleşme yaklaşımına göre bu durumun olası sonuçlarından biri, sosyal gerçekliğin kurmaca tarih anlatıları aracılığıyla biçimlenmesidir. Buradan yola çıkarak araştırmanın amacı, 'Diriliş: Ertuğrul' ve 'Payitaht: Abdülhamid' televizyon dramalarında hangi söylemler, pratikler ve semboller ile tarihin inşa edildiğini değerlendirmek ve medyatikleşme yaklaşımı bağlamında tartışmaktır. Söz konusu yapımlar birbirinden bağımsız analiz edilmiş ve elde edilen bulgular karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Böylece dizilerin içeriklerine ilişkin ortak ve ayrışan temalar belirlenmiştir. Analiz süresi boyunca tematik içerik analiz yöntemi benimsenmiş ve dizilerin belirli bölümleri bilgisayar destekli nitel veri analiz programı ile kodlanmıştır. Araştırma sonucunda medyatikleşme süreçlerinde tarihin popülist anlatı, kolektif nostalji ve kimlik çerçeveleme stratejileri ile inşa edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The number of history-themed dramas broadcasted on Turkish television has increased significantly in recent years. According to the mediatization approach, one of the possible consequences of this situation is shaping social reality through fictional historical narratives. Stemming from this perspective, the research aims to evaluate the discourses, practices, and symbols through which history is constructed in the television dramas 'Diriliş: Ertuğrul' and 'Payitaht: Abdülhamid', and to discuss these findings within the context of the mediatization approach. The aforementioned productions were analyzed independently whilethe findings were evaluated comparatively. Thus, the common and divergent themes related to the content of these series have been identified. The thematic content analysis method was adopted throughout the analysis period, and specific parts of the series were coded using computer-assisted qualitative data analysis software. The research concludes that history is constructed through strategies of populist narrative, collective nostalgia, and identity framing in the mediatization processes.