Çocuklarda aeroalerjen duyarlılığı ve alerjik hastalıklar
Aeroallergen sensitization and allergic diseases in children
  1. Tez No: 843859
  2. Yazar: ŞULE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuklarda aeroalerjen duyarlılığı ve alerjik hastalıkların prevalansı son yıllarda giderek artmaktadır. Alerjik hastalıklarda yaşanılan coğrafik bölgeye özgü sorumlu alerjenin belirlenmesiyle ilk basamak tedavi olan alerjenden kaçınma sağlanabilir. Çalışmamızda alerji deri prik testinde aeroalerjen duyarlılığı saptanan çocukların duyarlılıklarına göre alerjik hastalık tanıları yanı sıra demografik ve laboratuvar özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Alerji Polikliniği'ne 01.01.2017-31.12.2021 tarihleri arasında alerjik hastalık şüphesiyle başvuran 18 yaşın altında ve alerji deri prik testinde en az bir aeroalerjen duyarlılığı olan tüm olgular retrospektif olarak değerlendirildi. Bu olguların demografik özellikleri, aeroalerjenlere göre duyarlanmaları, laboratuvar verileri ve alerjik hastalık tanıları kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmamızdaki toplam 2230 olgunun; %61.1'i erkek olup, başvuruda medyan yaşı (ÇAA) 9.2 (6.4-12.8) yıldı. Olguların en sık üst solunum yolu (%68.7), ikinci sıklıkta alt solunum yolu yakınmaları (%45) vardı. Ailede alerjik hastalık öyküsü %42'sinde mevcuttu. Olgularda en sık polen (%79.9), ikinci sıklıkta hayvan epiteli (%31.3) duyarlılığı bulundu. Ev tozu akarı (%18), mantar sporları (%14.5) ve hamam böceği (%4.3) saptanan diğer duyarlanmalardı. Alerjik hastalık tanılarının %49.5'inde alerjik rinit (AR), %20.4'ünde astım (AST), %11.2'sinde 'alerjik rinit ve astım' (AR+AST) ve %8.8'inde ise alerjik deri hastalıkları (ADH) olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The prevalence of aeroallergen sensitization and allergic diseases in children has been increasing in recent years. Avoidance of the allergen, which is the first-line treatment, can be achieved by determining the responsible allergen specific to the geographical region in allergic diseases. In our study, we aimed to evaluate the demographic and laboratory characteristics of children with aeroallergen sensitization in allergy skin prick test as well as the diagnosis of allergic diseases according to their sensitization. Materials and Methods: All patients under the age of 18 years who were admitted to SBÜ, Dr. Sami Ulus Obstetrics, Gynecology, Pediatrics Training and Research Hospital, between 01.01.2017 and 31.12.2021 with suspicion of allergic disease and who had at least one aeroallergen sensitization on allergy skin prick test were evaluated retrospectively. Demographic characteristics, sensitization to aeroallergens, laboratory data and diagnosis of allergic diseases were recorded. Results: A total of 2230 patients in our study, 61.1% were male and the median age at presentation (IQR) was 9.2 (6.4-12.8) years. The most common complaint was upper respiratory tract (68.7%) and the second most common complaint was lower respiratory tract (45%). A family history of allergic disease was present in 42%. The most common sensitization was pollen (79.9%) and the second most common was animal epithelium (31.3%). Other sensitizations were house dust mite (18%), fungal spores (14.5%) and cockroach (4.3%). Allergic rhinitis (AR) was diagnosed in 49.5%, asthma (AST) in 20.4%, 'allergic rhinitis and asthma' (AR+AST) in 11.2% and allergic skin diseases (ADD) in 8.8%.