Öğrenci merkezli yöntemlerle coğrafya öğretimi
Teaching georaphy through the methods centered to the students
- Tez No: 64016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bu çalışmada öğrenci merkezli yöntemlerle coğrafya öğretimiüzerinde durulmuştur. Coğrafya öğretmenleri ve öğrencileri evreni için Manisa ilicoğrafya öğretmenleri ile Demirci Eğitim Fakültesi Sınıf ÖğretmenliğiBölümü öğrencilerinden 78 öğrenci örneklemi oluşturmuştur. Coğrafya öğretmenlerine alan taraması yöntemi uygulanmış ve coğrafya öğretimi ile ilgili karşılaştıkları sorunlar, yaptıkları uygulamalar, istek ve ihtiyaçlarına dönük sorular yöneltilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; Coğrafya derslerini öğrencilerin ancak yüzde yirmisinin bilinçli olarak aldığı düşünülmektedir. Öğretmenelerin coğrafya öğretiminde genellikle öğretmen merkezli pasif yöntemleri kullandıkları anlaşılmaktadır, işbirliğine dayalı çalışmalar pek dikkate alınmayıp, tartışmalı derslere de yer verilmemektedir. Medyatik araç-gereç açısından coğrafya öğretmenleri, büyük eksikliklere sahiptirler ve coğrafi gezilere de pek yer verdikleri söylenemez. Çalışmalar Milli Eğitim Bakanlığı'nca belirlenmiş olan müfredatı esas alan ve onu bitirmeyi hedefleyen bir anlayışla ele alınmaktadır. Sonuçta öğrencilerin bir takım coğrafi kavranılan ezberlediği ders olmaktan ileri gitmediği anlaşdmaktadır. Öğretmenler, çağdaş bir yaklaşımla ele alınacak coğrafya öğretim kılavuzlarının kendileri için mutlak faydalı olacağı kanaatini taşımaktadırlar. Deneysel yöntemin uygulandığı 78 öğrenci, deney ve kontrol gruplarını oluşturmuştur. Deney grubu öğrencilerine öğrenci merkezli yöntem uygulanmış ve kendilerine coğrafya dersi üe ilgili öğretim kılavuzları verilmiştir. Kontrol grubu öğrencileri ise öğretmen merkezli yöntemle ders işlemişlerdir.Her iki guruba da eğitim-öğretim etkinliklerinin öncesinde ön test uygulanarak hedef davranışlar açısından seviyeleri belirlenmiştir. Yaklaşık yüzde 25 dolayındaki seviyeleri ile iki grup arasında hem anlamlı bir farklılığın olamadığı anlaşılmış ve hem de program açısından hedef davranışlara ulaşık olmadıkları görülmüştür. Bir yarıyıl boyunca sürdürülen eğitim-öğretim faaliyetleri sonucunda son test sınavı uygulanmıştır. Test sonuçlan istatistik yöntemlerle karşılaştırılmış ve deney grubu kontrol grubuna göre önemli bir anlamlılık oluşturmuştur. Ayrıca deney grubu öğrencilerine farklı bir program uygulandığı için üzerlerindeki etkisi yazılı görüşleri alınarak değerlendirilmiştir. Öğrenciler“Öğrenci Merkezli Yöntemin”kendilerini çok çeşitli yönlerden olumlu olarak etkilediğini ve böyle bir etkinliğin diğer derslere de yaygınlaştırılmasının faydalı olacağı kanaatini kesin bir düle ifade etmişlerdir. Bu durum üzerlerindeki olumlu etkiyi görme bakımından çok önemlidir. Herşeyden önemlisi çağdaş sorunların çözümü coğrafya olmaksızın düşünülemez. Ülke sorunlarında sebep sonuç ilişkilerini dikkate alarak buna göre sorunların çözümünü dikkate almak alışkanlık haline gelmelidir. Bunun için vatandaşlık duygusunu geliştiren, çevre ile insan arasındaki ilişkileri tanımlayan bk coğrafya anlayı olmaksızın, coğrafyayı çağdaş seviyeye ulaştırmak mümkün değildir. Bu sebeple etkili bir coğrafya eğitimi gereklidir. Etkili coğrafya öğretimi ise ancak öğrenci merkezli problem çözmeye dayalı, öğrencilerin işbirliğini gerektiren yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Coğrafya öğretmenlerinin böyle bir yönelime girmesi onlara hazırlanacak coğrafya öğretimi kılavuzları ile mümkün olacaktır. Bu kılavuzlarda öğretmen ve öğrencinin ihtiyaç duyabileceği tüm sorularına büyük çapta cevap verilmiş olmalıdır. Bu kılavuzlar aynı zamanda öğretmenler tarafından güncelleştirilebilecek bir özelliği de sahip olmalıdırlar. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this study we researched Geography teaching by usıng the methods centered on students. For the socıety of the teachers and students of geography, a 78 people's questıonnaire group was constituted through the teachers who work in Manisa province and the students of the Department of Teaching Classroom of Demirci Education Faculty. in the survey, the questıons related the problems of geography teaching, the practices, the desires and needs were asked to the teachers. According to the data we know that only 20 percent of the students take consciously the geography lesson. it is understood that the teachers use the passive methods which are teacher centered. The geography teachers have no enough necessaryequipmentofmediaand it can not be said that they give so important to the geographical trips. The subjects are studied within the curriculum which is made by the Ministry of the Naüonal Education and because of that at last it can't be more than a lesson in which the students memorize some concepts. The teachers believe that the Geography teaching guides which are dealt with a modern approach will be so useful for them. The 78 students whom experimental method was being brought into applıcatıon constituted the Experiment and Control groups. The students of experiment group were being applied student centered methods and given the teaching guides which are about the Geography lesson. The Control group studied by the Teacher Centered Method. vnBoth of the groups levels of goal behaviours were defıned using a pretest before the Education- Teaching activities. Both not having any meaningful difference between two groups and not having the goal behaviours for the program were understood with the 25 percent levels. At the end of the Education- Teaching activities which went on during a semester the students were tested last time. The results of the test were compered by static methods and it's seen that Experiment group had an important meaningful difference than control group. Also, because a different program was being applied on the experiment group, the effects of it were evalualed by taking their written ideas. The students certainly meant that a study like this gave many useful qualifies and they said that using this activity would be so advantageous for them. This is important for seing the posivite effects on them. The most important of them is that, it can not be thought to solve today's problems without Geography. Because of this reason an effective Geography Teaching can be realized only by a method which is student centered, cooperative and depends on solving problem. it will be possible that the geography teachers will tend to any way like this only by the geography teacning guides will be prepafed for them. There must be enough answers to ali the problems of the teachers and students. These guides can be modernized by the teacher whenever it is necessary.