Beyin metastazlarının lokalizasyonlarına göre gamma knife radyocerrahinin etkilerine yönelik klinik araştırma
Clinical research on the effects of gamma knife radiosurgery according to the localization of brain metastases
  1. Tez No: 843862
  2. Yazar: DEFNE BERKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN CİVLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Ocak 2016 – Ocak 2023 yılları arasında 7 yıl süre içerisinde Pamukkale Üniversitesi Beyin Cerrahi ABD servisine yönlendirilmiş ve beyin metastazı sebebiyle Gamma Knife yapılmış hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastaların verilerine HBYS ve E-nabız üzerinden ulaşıldı. Ayrıca beyin tümör konumu ve hacimleri MRG bulgularından ölçülerek raporlandı. Erkekler %73,3 oranı ile çoğunluktayken ortalama yaş 61,77 idi. Hastaların primer tutulum bölgesinde akciğer (%65,8) ve meme (%14) çoğunluktayken diğer tutulum bölgelerine ait hastalar düşük orandaydı. Erkeklerde akciğer primer (%26,2) ve kadınlarda meme primerli olgular (%45,6) daha fazlaydı (p=0,0001). Primer tutulum bölgesi ile GK sonrası 12. ay kontroldeki tümör yanıtı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu(p=0,050). 12 ay sonraki kontrollerde progresif davranışlı tümörlerde Karnofsky skoru 76,67 ortalamadayken tam yanıt gördüğümüz hastalarda 80,66 ortalamadaydı (p=0,044).
Özet (Çeviri)
This study retrospectively reviewed records of patients referred to Pamukkale University's Department of Neurosurgery for Gamma Knife radiosurgery treatment of brain metastasis, from January 2016 to January 2023. We accessed the patients' data through the HBYS and E-NABIZ systems. Additionally, we measured and reported the location and volumes of brain tumors based on MRI findings. Men constituted the majority of the patient population at 73.3%, with an average age of 61.77. The primary involvement areas were predominantly the lung (65.8%) and breast (14%), with lower proportions in other areas. Lung primary cases were more common in men (26.2%) and breast primary cases in women (45.6%) (p=0.0001). There was no statistically significant difference between the primary involvement site and tumor response at the 12-month follow-up after Gamma Knife radiosurgery (p=0.050). At this follow-up, the average Karnofsky score was 76.67 for tumors with progressive behavior, compared to 80.66 for patients with a complete response (p=0.044).