Serebral palsili bireylerde enstrüman destekli yumuşak doku mobilizasyonunun ve germe egzersizlerinin esneklik, spastisite ve denge üzerine etkisi
The effect of instrument assisted soft tissue mobilization and stretching exercises on flexibility, spasticity and balance in individuals with cerebral palsy
  1. Tez No: 843868
  2. Yazar: EREN AVCIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı, Serebral Palsi (SP) tanılı olgularda Enstrüman Destekli Yumuşak Doku Mobilizasyonu (EDYDM) ile germe egzersizlerinin esneklik, spastisite, denge ve fonksiyonel mobilite üzerine etkilerini karşılaştırmaktı. SP tanı ve tedavisi ile izlenen Kaba Motor Fonksiyonel Sınıflama Skalası (KMFSS) 1 ve 2 olan 39 birey (12 K, 27 E; 5-18 yaş) çalışmaya dahil edildi. Bireyler, Nörogelişimsel Tedavi (30 dk NGT) + 10 dk EDYDM grubu (Grup 1), 30 dk NGT + 10 dk germe egzersizleri grubu (Grup 2) ve kontrol grubu 40 dk NGT (Grup 3) olarak randomize şekilde dağıtıldı. Tedavi her üç grupta 8 hafta, haftada 2 gün, 16 seans fizyoterapist tarafından yüz yüze gerçekleştirildi. Çalışmamız da primer ölçüm yöntemleri olarak, ayak bileği eklem hareket açıklığı (EHA); gonyometrik ölçüm, fonksiyonel denge; Pediatrik Berg Denge Ölçeği (PBDÖ), Kas tonusu ve spastisite; Modifiye Ashworth Skalası (MAS) ile değerlendirildi. Sekonder ölçüm yöntemleri olarak, fonksiyonel hareket becerileri ve mobilite; Zamanlı Ayağa Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Zamanlı Merdiven İnip Çıkma Testi (ZMİÇT), 10 Metre Yürüme Testi (10MYT), ayak bileği dorsifleksiyonu selektif hareketleri; Selektif Motor Kontrol Testi (SMKT), ayak şekli ve duruşu; Ayak Postür İndeksi (APİ) kullanılarak değerlendirildi. Katılımcıların yaş ortalaması, Grup 1 için 7,77±2,98 yıl, Grup 2 için 8,62±4,13 yıl, Grup 3 için ise 11,19±4,54 olarak bulundu. İlk değerlendirmeler tedavi öncesinde, ikinci değerlendirmeler tedavi bitiminde, üçüncü değerlendirmeler ise tedavi bitiminden 4 hafta sonra gerçekleştirildi. Çalışma sonunda, grup içi değişim açısından her üç uygulamanın EHA, selektif motor kontrol, denge ve fonksiyonel parametrelerin iyileşmesinde etkili olduğu görülürken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the effects of Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization (IASTM) and stretching exercises on flexibility, spasticity, balance and functional mobility in cases diagnosed with Cerebral Palsy (CP). 39 individuals (12 F, 27 M; 5-18 years old) with Gross Motor Functional Classification Scale (GMFCS) 1 and 2, who were followed up with CP diagnosis and treatment, were included in the study. Individuals were randomly distributed as Neurodevelopmental Treatment (30 min NDT) + 10 min IASTM group (Group 1), 30 min NDT + 10 min stretching exercises group (Group 2) and the control group 40 min NDT (Group 3). The treatment was carried out face to face by a physiotherapist in all three groups for 8 weeks, 2 days a week, for 16 sessions. In our study, the primary measurement methods were ankle joint range of motion (ROM); goniometric measurement, functional balance; Pediatric Balance Scale (PBS), Muscle tone and spasticity; It was evaluated with the Modified Ashworth Scale (MAS). As secondary measurement methods, functional movement skills and mobility; Timed Up Go Test (TUG), Timed Stair Climbing Test (TSC), 10 Meter Walk Test (10MWT), ankle dorsiflexion selective movements; Selective Motor Control Test (SMC), foot shape and posture; It was evaluated using the Foot Posture Index (API). The average age of the participants was found to be 7.77±2.98 years for Group 1, 8.62±4.13 years for Group 2, and 11.19±4.54 years for Group 3. The first evaluations were made before the treatment, the second evaluations were made at the end of the treatment, and the third evaluations were made 4 weeks after the end of the treatment. At the end of the study, it was seen that all three applications were effective in improving ROM, selective motor control, balance and functional parameters in terms of intra-group change (p0.05).