Vardiyalı çalışan hemşirelerde iş ile ilişkili yaşam kalitesi, fiziksel sağlık düzeyi ve beslenme davranışlarının incelenmesi
Examination of work-related quality of life, physical health level and nutritional behaviors in shift working nurses
  1. Tez No: 843869
  2. Yazar: AYDAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK NİHAL ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Vardiyalı çalışan hemşirelerde iş ile ilişkili yaşam kalitesi ile fiziksel sağlık düzeyi ve beslenme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte tasarlanan araştırma İstanbul Anadolu Yakasında bulunan üç farklı kamu hastanesinde Aralık 2022-Temmuz 2023 tarihlerinde görev yapan 1228 hemşireden kota örnekleme yöntemi ile seçilen 312 hemşire ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği”,“Fiziksel Sağlık Anketi”,“Beslenme Davranışları Formu”,“Besin Tüketim Sıklığı Anketi”ve“Besin Tüketim Kaydı”, dijital baskül ve esnemeyen mezura kullanılmıştır. Makro ve mikro besin öğelerinin alımı BeBİS 7.1 programı ile tanımlayıcı, karşılaştırmalı, korelasyon ve regresyon testleri SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The descriptive and cross-sectional study, which was designed to examine the relationship between work-related quality of life, physical health level and nutritional behaviours in shift working nurses was conducted with 312 nurses selected by quota sampling method from 1228 nurses working in three different public hospitals on the Asian side of Istanbul between December 2022 and July 2023.“Descriptive Characteristics Form”,“The Professional Qualitiy of Life Scale”,“Physical Health Questionnaire”,“Nutrition Behaviours Form”,“Food Consumption Frequency Questionnaire”and“Food Consumption Record”, digital scale and inflexible tape measure were used as data collection tools. Macro and micronutrient intakes were analysed using BeBIS 7.1 software and descriptive, comparative, correlation and regression tests were performed using SPSS 25.0 software.