Serebral palsili bireylerde bilek güreşi egzersizlerinin etkileri
Effects of arm wrestli̇ng exerci̇ses on i̇ndi̇vi̇duals wi̇th cerebral palsy
  1. Tez No: 879098
  2. Yazar: TARKAN SERKAN ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA CİVAR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporcu Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Fizyoterapi uygulamaları alan Serebral Palsili bireylerde, bilek güreşi teknikleri ile uygulanan egzersizlerin etkilerini incelemektir. Yöntem: Bu çalışma, kontrol grubunda 16 erkek, çalışma grubunda 16 erkek olmak üzere yaş aralıkları 12-55 yaş arası 32 gönüllü Serebral palsili birey ile yapılmıştır. Araştırma, düzenli uygulanan rehabilitasyon protokolüne ek olarak üst ekstrimite, gövde ve alt ekstrimite kas gruplarının aktif olduğu 3 temel bilek güreşi tekniği kullanılarak yapılmıştır. Deformite ve tutulum sınıflandırılmasına göre karma bir SP grubu oluşturulmuştur. Egzersizler oturmalı bilek güreşi masasında antrenör ve fizyoterapist eşliğinde uygulandı. Bu çalışmanın başlangıcında Kontrol ve Çalışma grubundaki kişilerin eklem hareket aralığı ile ilgili ölçümleri gonyometre ile yapıldı. Spastisite kas tonusu Modifiye Ashworth Skalası yöntemiyle ölçüldü. Hipertrofi hacim değişimini kontrol etmek için bir santimetre şerit ölçüsü kullanıldı. Koltuk altı çekiş kuvveti tenso dinamometresi kullanılarak, el kavrama kuvveti el dinamometresi kullanılarak ölçüldü. Çalışma grubundaki kişilere 12 hafta boyunca haftada 1 gün sağ ve sol kol için planlanan antrenman protokolü uygulandı. 12 haftanın sonunda ölçümlerden elde edilen veriler SBSS 23 programında çözümlendirilmiştir. Bulgular: SP'li bireylerin el kavrama kuvveti ve koltukaltı çekiş kuvveti kazanımlarında % 99 güven aralığında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır (p0.05). Sonuç: Serebral palsililerde fizyolojik kuvvetin arttığı tespit edilmiştir. Bilek güreşi sporunun SP'li bireylerin aktivitelerine dahil edilmesinin fiziksel özellikleri olumlu etkileyeceği ve motor beceriyi geliştireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the effects of exercises applied with arm wrestling techniques on individuals with Cerebral Palsy who receive physiotherapy. Method: The study was conducted with 32 volunteer individuals with cerebral palsy (CP), aged between 12 and 55, including 16 males in the control group and 16 males in the subject group. The research was carried out using 3 basic arm wrestling techniques in which the upper extremity, trunk and lower extremity muscle groups are active, in addition to the regularly applied rehabilitation protocol. A mixed CP group was created according to deformity and involvement classification. The exercises were performed on a seated arm wrestling table, accompanied by a trainer and a physiotherapist.At the beginning of the study, joint range of motion measurements of the subjects in the Control and Experimental groups were made with a goniometer. Spasticity muscle tone was measured by the Modified Ashworth Scale method. A centimeter tape measure was used to control hypertrophy volume change. Armpit traction strength was measured using a tenso dynamometer, and hand grip strength was measured using a hand dynamometer. The training protocol planned for the right and left arms was applied to the people in the experimental group once a week for 12 weeks. At the end of 12 weeks, the data obtained from the measurements were analyzed in the SPSS 23 program. Results: There is a statistically significant difference within the 99% confidence interval in the hand grip strength and armpit traction strength gains of individuals with CP (p0.05).. Conclusion: It has been determined that physiological strength increases in people with cerebral palsy. It is thought that including this sport in the activities of individuals with CP will positively affect their physical characteristics and improve motor skills.