Serebral palsili bireylerde üst ekstremite robotik rehabilitasyonun üst ekstremite fonksiyonları ve yürüme parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of upper extremity robotic rehabilitation on upper extremity functions and gait parameters in individuals with cerebral palsy
  1. Tez No: 790781
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ELBASAN, PROF. DR. EVREN YAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma unilateral serebral palsili bireylere uygulanan üst ekstremite robotik rehabilitasyonun üst ekstremite fonksiyonları ve yürüme parametreleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya 6-18 yaş arasındaki Unilateral Serebral Palsili bireyler dâhil edildi. Kontrol grubundaki bireylere (n:15) 6 hafta, haftada 3 gün, günde 45 dakika konvansiyonel fizyoterapi uygulanırken, çalışma grubuna (n:16) konvansiyonel fizyoterapiye ek olarak 6 hafta boyunca, haftada 3 gün, günde 30 dakika Armeo Spring üst ekstremite robotik rehabilitasyon programı uygulandı. Tüm katılımcılar gruplara kör bir fizyoterapist tarafından tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında değerlendirildi. Üst ekstremite eklem hareket açıklığı universal gonyometre ile, kas tonusu Modifiye Ashworth Skalası ile değerlendirildi. Aktivite değerlendirmeleri Jebsen Taylor El Fonksiyon Değerlendirmesi, Üst Ekstremite Becerileri Kalite Testi, Abilhand-Kids, Üst Ekstremite Selektif Kontrol Skalası, Gövde Kontrol Ölçüm Skalası ve yürüme analizi için 4D Diers Formetic ile yapıldı. Katılım ise Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği ve Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirildi. Tedavi sonrası fark verilerinde önkol supinasyon, el bileği fleksiyon ve ekstansiyon eklem hareket açıklığında ve önkol pronasyon kas tonusunda, etkilenen taraf Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi ile Abilhand-Kids puanlarında çalışma grubunda anlamlı gelişme olduğu bulundu. Tedavi öncesi ve sonrası fark verileri incelendiğinde; Üst Ekstremite Beceri Kalite Testi'nin sadece kavrama alt bölümünde, Üst Ekstremite Selektif Kontrol Skalası'nın toplam puanında, Gövde Kontrol Ölçüm Skalası'nın sadece statik oturma dengesinde, Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği'nde ise sadece kendine bakım puanında çalışma grubu lehine anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of upper extremity robotic rehabilitation on upper extremity functions and gait parameters in applied to individuals with unilateral cerebral palsy. Individuals with Unilateral Cerebral Palsy between the ages of 6-18 were included in the study. Individuals in the control group (n:15) received conventional physiotherapy for 45 minutes a day, 3 days a week, for 6 weeks. In the study group (n:16), in addition to conventional physiotherapy, Armeo Spring upper extremity robotic rehabilitation program was applied for 30 minutes, 3 days a week for 6 weeks. All participants were evaluated by a physiotherapist, blinded to the groups, before and after treatment. Upper extremity range of motion was evaluated with the universal goniometer, and muscle tone was evaluated with the Modified Ashworth Scale. Activity assessments were made with the Jebsen Taylor Hand Function Test, Quality of Upper Extremity Skills Test, Abilhand-Kids, Selective Control of the Upper Extremity Scale, Trunk Control Measurement Scale, and for gait analysis 4D Diers Formetric. Participation was assessed with the Pediatric Functional Independence Scale and the Paediatric Quality of Life. A significant improvement was found in range of motion of forearm supination, wrist flexion and extension in the study group, and forearm pronation muscle tone, Jebsen Taylor Hand Function Test and Abilhand-Kids scores according to post-treatment difference data analysis. In comparisons between groups; the study group was found to be superior in the grip subsection of the Quality of Upper Extremity Skills Test, in the total score of the Selective Control of the Upper Extremity Scale, only in the static sitting balance of the Trunk Control Measurement Scale, and only in the grooming score in the Pediatric Functional Independence Scale.