Numerical modelling of phase change material integrated metal hydride hydrogen storage tank
Faz değişim malzemesi entegreli metal hidrat hidrojen depolama tankının sayısal modellenmesi
  1. Tez No: 843881
  2. Yazar: TACETTİN DİŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF EZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Termodinamik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, metal hidrit hidrojen depolama tankında absorpsiyon prosesinin performansına ilişkin sayısal araştırmaları içermektedir. Absorpsiyon performansını incelemek ve farklı termal yönetim sistemlerinin etkinliğini karşılaştırmak için üç farklı senaryo geliştirilmiştir. Senaryo-1, metal hidrit tankının lateral yüzeylerden zorlanmış taşınım ile soğutulmasını incelemektedir. Senaryo-2'de pasif termal yönetim sistemini incelemek için tankın etrafına faz değişim malzemesi (FDM) sarılmıştır. Hibrit termal yönetim sistemi olan Senaryo-3'de, FDM katmanı ve merkeze konumlandırılmış soğutma kanalı ile absorpsiyon performansının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu senaryoda, MH tankının sıcaklığına bağlı olarak soğutma kanalı içindeki ısı transferi akışkanı (ITA) aktifleşmektedir. Sonlu farklar yöntemi kullanılarak, MATLAB ortamında 2B eksenel simetrik sayısal kod geliştirilmiştir. Yapılan parametrik çalışmalarda, (i) şarj basıncı (ii) taşınım katsayısı (iii) FDM kalınlığı (iv) FDM'nin gizli ısısı (v) FDM erime sıcaklığı (vi) ısı transferi akışkanı sıcaklığı (vii) ısı transferi akışkanının taşınım katsayısı (viii) hidrit yatak gözenekliliği gibi kritik parametreler belirlenerek 379 adet parametrik analiz gerçekleştirilmiştir. Hidrit yatak sıcaklığı ve ağırlık oranının zamana bağlı değişimleri her bir senaryo için değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, taşınım katsayısının depolama performansı açısından oldukça etkili bir parametre olduğu gözlemlenmiştir. Depolama kriterleri farklı termal yönetim stratejilerine göre belirlenirken, FDM kalınlığı ve gizli ısı paremetrelerinin aynı şarj basıncında yan yüzeylere uygulanan taşınım katsayısından daha yüksek depolama performansı gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, numerical investigations on the performance of the charging process of a metal hydride-based hydrogen storage tank are presented. Three scenarios were developed to examine the absorption performance and compare the effectiveness of the proposed thermal management alternatives. In Scenario-1, the metal hydride (MH) tank is cooled by convective heat transfer, i.e., external convection, on the side surface of the tank. In scenario-2, phase change material (PCM) is wrapped around the MH tank to investigate passive thermal management. A hybrid approach, Scenario-3 includes the PCM layer and an internal heat sink. In this scenario, the heat transfer fluid (HTF) inside the tube is activated depending on the temperature inside the MH tank. A 2D axisymmetric numerical code was developed using the finite volume approach in MATLAB software. In parametric study, (i) charge pressure, (ii) external convective heat transfer coefficient, (iii) PCM thickness, (iv) latent heat of PCM, (v) PCM melting temperature (vi) HTF temperature (vii) convection coefficient of HTF (viii) porosity parameters are considered and a total of 379 parametric analyzes were performed. Time-dependent variations of hybrid bed temperature and weight ratio were evaluated for each scenario. As a result, it has been observed that storage performance is strongly dependent on the transport coefficient at ambient conditions. While the storage criteria were determined according to different thermal management strategies, PCM thickness and latent heat of fusion showed higher storage performance than the external convection coefficient at the same charge pressure.