Kalsiyumun çay bitkisinin (commellia sinensiz (C.) O. kuntze) verimine ve kalitesi ile toprak yapısına etkisi
The Effect of calcium on yield and quality of tea plant and soil
- Tez No: 84389
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ESENDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
6. ÖZET Bu çalışma Doğu Karadeniz Bölgesinin sahil şeridinde; Rize ilinin Ardeşen ilçesinde bulunan iki ayrı lokasyon üzerinde optimum gübre isteği ile en uygun uygulama zamanının tespiti amacıyla yapılmıştır. Her iki deneme de, asit reaksiyonlu tuzsuz, kireçsiz, potasyum ve organik madde oranı fazla, fosfor oranı düşük kumlu killi tınlı ve tırılı kumlu bünyeye sahip arazilerde kurulmuştur. Denemenin yapıldığı Rize ile Ardeşen ilçesinde ilk yıl yıllık toplam yağışı 1837 mm ortalama nisbi nemi 73.14 ortalama sıcaklığı 13.42 °C, 2. yıl toplam yağışı 2317 mm, ortalama nisbi nemi 70,8 ortalama sıcaklığı 13.6°C 3. yıl ise bu değerler sırasıyla 1974 mm, % 70.78 ve 14.03 °C olduğu koşullarda yapılmıştır. Beş farklı dozda (0, 3, 6, 12, 24 kg/da CaO) kalsiyum verilmiştir. Gübre kaynağı olarak Norveç menşeli Hydro tarafından üretilen kalsiyum nitrat (% 26 CaO, % 15,5 N) kullanılmıştır. Ayrıca Ca(N03)2 den noksan kalan azotun tamamlanması için her parsele uygun miktarda % 21 N içeren amonyum sülfat gübresinden ve bölgedeki uygulama dikkate alınarak 3.5 kg/da P205 (% 43-46 TSP) ve 7 kg/da K20 (% 48-52 potasyum sülfat) uygulanmıştır. Gübre uygulamaları ise 3 farklı zamanda; 1. sürgünden 1 ay kadar önce, 1. ve 2. sürgün dönemleri arasında ve ikiye bölerek yarısı 1. sürgün öncesi diğer yarısı 1. ve 2. sürgün dönemleri arasında uygulanmıştır. Farklı miktar ve zamanlarda uygulanan kalsiyumlu gübrenin yaş ve kuru çay verimleri, tomurcuk yaprak oranı, kalite özellikleri ve toprağa etkileri üzerindeki etkisi tesbit edilmiştir. Uygulanan kalsiyum miktarlarının 12 kg/da CaO dozunda en yüksek verime neden olduğu ancak bu artışın istatistiksel anlamda önemli olmadığı bulunmuştur. Ayrıca kalsiyumlu gübre miktarları ile kuru çaydaki kalsiyum miktarı hariç incelenen diğer özellikler arasında belirli bir ilişki tespit edilmezken Uygulanan gübre seviyeleri ile kuru çaydaki kalsiyum miktarınım artırmıştır. Kalsiyumlu gübrenin farklı tarihlerde uygulanmasının yaş ve kuru çay verimleri ile tomurcuk yaprak oranı üzerindeki etkisi istatistiksel anlamda önemli bulunmazken gübrenin bölünmek suretiyle verilmesi halinde toplam verimin en fazla ve 2. sürgüne kaydığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF CALCIUM ON YIELD AND QUALITY OF TEA PLANT AND SOIL Investigation were conducted out in two different tea plantation in order to determine the effective application time and the optimum rate of calcium fertilizer at the plantation of coastal area of eastern Black Sea in 1996,1997, and 1998. The field experiments were established under the high rainfed conditions on major representative tea producing soils. Soils of experimental plantation were poor in lime, salt and phosphours, rich in potassium and organic matter. It was sandy clay - loam texture in first location and sandy-loam (very rich with loam) texture in second location with high acidic reaction (pH = 3,7 - 4.05). The annual precipitiation, relative humidity and average temperature during the years of study were 1837,5 mm, 73.15 %, 13.42 °C; 2317.1 mm, 70.8 %, 13.6 °C; 1974.7mm,70.78 %, and 14.03°C, respectively. The tea plantation were given five levels of calcium (0, 30, 60, 120 or 240 kg per hectare) by dividing in to two application (April or July) or at a single application of each level of calcium. Treatments were arranged in a split plot experimental design with four replications. Calcium fertilizer rates comprised to main plots and the application time subplots, respectively. Calcium nitrate (26 % CaO, 15.5 % N) was used as fertilizer material. Also the deficient in nitrogen to complete each plot from amonium sulphate (21 % N) fertilizer in suitable quantaties and 35 kg per hectare P205 and 70 kg K20 were used uniformly to all plots. All fertilizers were broadcast and mixed by hand on decided application date. It was investigated the effect of application time of calcium fertilizer at different levels on morphological trait, yield, quality and effect of soil of tea product. The results obtained from this investigation would be summarized as follow: The highest yield were achieved by the application of 120 kg of CaO per hectare and the lowest yield from the plots having no fertilizer (control). However, no significiant effect has been observed between these rates of58 calcium. Also there is no relation between calcium rates and other factors (aut of calcium quantaties in black tea). Different application times of calcium fertilizer had have no significant effect on yield and processed tea with effect of morphological traits. By dividing of fertilizer to be given in situation, total most of yield have been shown to slide second flash.