Nitinol elektrotun elektrokimyasal karakterizasyonu
Electrochemical characterization of nitinol electrode
- Tez No: 843897
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KILINÇÇEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Metal ve alaşımları implant materyali olarak insan vücudunda kullanılmakta ve bu tür uygulamalar giderek yaygınlaşmaktadır. Biyouyumlu olması, işlenebilirliğinin yüksek olması, mekanik özellikleri (mukavemet) ve çevresel şartlarda dayanıklı olması nedeniyle, NiTi(Nitinol) (%50Ni, %50Ti) biyomalzeme olarak tercih edilen metal alaşımlar arasındadır. Biyomalzemeler, insan vücudundaki sıvılarla etkileşim açısından inert olmalı, kullanılan metal-alaşımların iyon salması ihtimali bulunduğundan, toksik etki yapmayan metallerden seçilmesi gerekmektedir. Genel olarak implant materyallerinin karşılaşabileceği sıvı ortamlar, ter, tükürük doku sıvısı vb. çok aşırı agresif olmamasına rağmen metalik malzemelerde korozyona neden olabilmektedir. Biyomalzemelerin doğrudan ya da dolaylı olarak vücut sıvıları ile uzun süre etkileşmesi halinde korozyon sonucu metal iyonlarının açığa çıkması kaçınılmazdır. Bu çalışmada NiTi alaşımının, farklı vücut sıvılarında (Hank'ın yapay vücut sıvısı, Fosfat tamponlu salin ve Fusayama Meyer'in yapay tükürük çözeltisi) korozyon davranışları, vücut sıcaklığı olarak kabul edilen 37 o C de elektrokimyasal yöntemlerle araştırılmıştır.Korozyon potansiyeli zamanla izlenmiş, elektrokimyasal impedans spektroskopisi, potansiyodinamik polarizasyon tekniği kullanılmıştır. NiTi alaşımının yüzey özellikleri SEM ve EDS teknikleri ile incelenmiştir. Nikel salımı olup olmadığını belirlemek amacıyla ICP-MS kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metals and alloys are used as implant materials in the human body and such applications are becoming increasingly common. NiTi (Nitinol) (50%Ni, 50%Ti) is among the preferred metal alloys for biomaterials due to its biocompatibility, high processability, mechanical properties (strength) and resistance to environmental conditions. Biomaterials should be inert in terms of interaction with fluids in the human body, and since the metal alloys used may release ions, they should be selected from metals that do not cause toxic effects. In general, the liquid environments that implant materials may encounter, such as sweat, saliva, tissue fluid, etc., can cause corrosion in metallic materials, although they are not extremely aggressive. If biomaterials interact directly or indirectly with body fluids for a long time, the release of metal ions as a result of corrosion is inevitable. In this study, the corrosion behavior of NiTi alloy in different body fluids (phosphate buffered saline, Hank's artificial body fluid and Fusayama Meyer's artificial saliva solution) was investigated by electrochemical methods at 37 o C, which is considered as body temperature. The corrosion potential was monitored over time, electrochemical impedance. spectroscopy and potentiodynamic polarization technique were used. The surface properties of NiTi alloy were examined by SEM and EDS techniques. ICP-MS was used to determine whether nickel was released.