Çorum sularında alfa-beta sayımı
Total alpha-beta count in Corum waters
- Tez No: 843918
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ADNAN SEVİL, DOÇ. DR. MEHMET EMİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yer kabuğunu meydana getiren maddeler farklı oranlarda radyoaktif maddeler içermektedir. Bu sebeple yaşanılan bölgeye göre hepimiz az veya çok oranda radyasyona maruz kalırız. Bu çalışmanın amacı Çorum merkez ilinde kullanılan suların alfa ve beta konsantrasyonunu analiz edilerek kullanıma uygun olup olmadığını belirlemektir. Tez çalışması kapsamında Çorum merkez ilinde kullanılan suların toplam alfa beta sayımı yapılmıştır. Ölçümlerden elde edilen sonuçlara göre sulardaki toplam alfa konsantrasyonu 0.00049 ile 0.00862 Bq/L arasında, toplam beta konsantrasyonu 0.00017 ile 0.01565 Bq/L arasında değişmektedir. İki ayrı dönemi kapsayan çalışmada toplam 20 adet su örneği alınmıştır. Su numunelerinin tamamı ön işlemlerden geçirilerek sayım için hazır hale getirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları göstermiştir ki Çorum merkezde kullanılan suların alfa beta değer ölçümleri Dünya Sağlık Örgütü ve Türk Standartları Enstitüsü limitlerinin altındadır.
Özet (Çeviri)
The substances that make up the earth's crust contain radioactive substances in different amounts. For this reason, we are all exposed to radiation to a greater or lesser extent depending on the region we live in. The aim of this study is to determine whether the water used in the central province of Çorum is suitable for use by analyzing the alpha and beta concentrations of the water. Within the scope of this study, the total alpha/beta amount of the water used in the province of Çorum was measured. According to the results obtained from the measurements, it was revealed that the alpha concentration of the water varied between 0.00049 and 0.00862 Bq/L, while the beta concentration varied between 0.00017 and 0.01565 Bq/L. A total of 20 water samples were taken in the study covering two separate periods. All water samples were pre-treated and made ready for counting. The results of the study indicated that, the alpha/beta value measuerements were in line with the limits of the World Health Organization and the Turkish Standards Institute.