Meme cerrahisinde ultrason eşliğinde Tip-2 pektoral sinir bloku ile intravenöz lidokain infüzyonun analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the analgesic efficacy of ultrasound-guided Type-2 pectoral nerve block and intravenous lidocaine infusion in breast surgery
  1. Tez No: 843923
  2. Yazar: DENİZ BAHAR AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP NUR ORHON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamız İstanbul Medeniyet Üniversitesi Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde planlı meme koruyucu cerrahi endikasyonu konulan, yazılı ve sözlü bilgilendirilmiş onamları alınmış, yaşları 18 ve 75 arası olan, ASA (American Society of Anesthesiologists) I-III gruplarından 66 hastada yapılmıştır. Çalışmaya alınan hastalar kapalı zarf yöntemi ile 2 gruba ayrıldı. Grup L (n=33) hastalara intraoperatif intravenöz lidokain infüzyon uygulandı. Grup P(n=33) hastalara cerrahi öncesi Tip-2 pektoral sinir (PECS) bloku uygulandı ve sensoryal dermatomları kontrol edildikten sonra hastalar ameliyat odasına alındı. Perioperatif hastaların hemodinamik değerleri, bispektral indeksleri(BİS) remifentanil tüketimleri, cerrahi süreleri not edildi. Postoperatif hasta kontrollü analjezi ile takip edilen hastaların 15.dk, 1.saat, 4.saat, 8.saat ve 12.saat tramadol tüketimleri, ağrı skorları ve postoperatif bulantı-kusma atakları kaydedildi. Çalışmamızda her iki grupta demografik bilgiler benzerdi.Birincil sonucumuz olan postoperatif opioid tüketimi Grup P de Grup L ye göre anlamlı düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Our study was performed in 66 patients aged between 18 and 75 years, between ASA (American Society of Anesthesiologists) I-III groups, who were indicated for planned breast conserving surgery in the General Surgery Clinic of Istanbul Medeniyet University Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital, and whose written and verbal informed consents were obtained. The patients included in the study were divided into 2 groups by the closed envelope method. Group L (n=33) patients received intraoperative intravenous lidocaine infusion. Group P (n=33) patients underwent Type-2 PECS block preoperatively and were taken to the operating room after their sensory dermatomes were checked. Perioperative hemodynamic values, bispectral index (BIS), remifentanil consumption, and duration of surgery were noted. Postoperative tramadol consumption, pain scores and postoperative nausea-vomiting episodes were recorded at 15.min, 1.h, 4.h, 8.h and 12.h in patients who were followed up with patient-controlled analgesia. In our study, demographic information was similar in both groups.