Baklada (Vicia faba L.) bakteri aşılamanın ve farklı bitki sıklıklarının verim ve verim komponentlerine etkileri
The effects of yield and yield components of bacteria inoculation and different plant densities in broad bean (Vicia faba L.)
- Tez No: 843936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECAT TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırma, Fethiye ekolojik koşullarında bakteri aşılama ve farklı bitki sıklıklarının baklada verim ve bazı verim ile ilgili karakterlere etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Deneme, Fethiye'de çiftçi tarlasında, Tesadüf Bloklarında faktöriyel Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı olarak 2021-2022 yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Çalışmada bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, baklada tane sayısı, birim alandaki tane verimi, hasat indeksi, yüz tane ağırlığı, protein oranı, nodül sayısı ve nodül yaş ağırlığı incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek değer bakteri aşılama ve 60 bitki/m2 bitki sıklığı ile istatistiki olarak aynı gruba giren 50 bitki/m2 bitki sıklığı uygulamasından 292.3 kg/da olarak tespit edilmiştir. Birim alan tane verimi bakımından en düşük değer aşısız ve 20 bitki/m2 ile 183.6 kg/da olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to the determine effects of bacterial inoculation and different plant densities on the yield and some yield components in broad bean in Fethiye ecological conditions. Experiment was laid out in factorial randomized complete blocks design with three replicates at the fields of farmer 2021-2022 growing years in Fethiye. In the study were investigated the plant height, first pod height, branch number per plant, pod of numbers per plant, seed number per plant, seed number per pod, seed yield per unit, harvest index, 100-seed weight protein ratio in seed, number of nodules and weight of nodules. According to results of the study, the highest grain yield per unit area was found to be 292.3 kg/da from 50 plant/m2 student in the same group statistically with in 60 plant/m2. The lowest value from grain yield per unit area was recorded as 183.6 kg/da without inoculation and 20 plant/m2.