Böcek algısı: 9. sınıf öğrencilerinde eğitimle olumsuz bakış açısının değişimi ve kavram yanılgılarının tespiti
Perception of insects: Changes in the negative perspectives and identification of conceptual misconceptions in 9th grade students through education
  1. Tez No: 843969
  2. Yazar: ECEM ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ALTUNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, böceklerin toplumdaki algısının ve imajının eğitim yoluyla değiştirilmesi ve böceklerin ekolojik rolünün vurgulanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Böcekler, dünya üzerinde geniş bir dağılım gösteren ve çeşitli ekosistemlerde yaşayan canlıların önemli bir grubudur; ancak genellikle en çok korkulan veya kaygı duyulan hayvanlar arasında yer almakta ve halk arasında olumsuz bir imaja sahip bulunmaktadırlar. Araştırmanın yöntemi, dokuzuncu sınıf öğrencileri üzerinde“ön test-son test”kontrol gruplu deneysel deseni kullanarak anket uygulamasını içermektedir. Öğrencilere, böceklerin tanıtımı, ekolojik önemi ve faydaları gibi konuları içeren bir eğitim programı sunulmuştur. Eğitim sonrasında tekrar anket uygulanarak veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Bulgular, öğrencilerin eğitim sonrasında böcekler hakkında daha olumlu bir bakış açısına sahip olduklarını ve böceklerin ekolojik rolünün farkında olduklarını göstermiştir. Bunun yanı sıra, öğrencilerin korku seviyelerinin ve yanılgılarının azaldığı belirlenmiştir. Bu araştırma, böceklerin toplum içindeki algısının olumlu bir şekilde değiştirilebileceğini ve eğitimin hedef kitlesi olan 9. Sınıf öğrencilerinin böcekler ile ilgili yanlış algı ve bilgi eksikliklerinin uygulamalı eğitim modelleri ile değiştirilebileceğini ortaya koymuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, böceklerin doğaya olan katkısının daha iyi anlaşılması ve böceklere karşı daha pozitif bir tutum geliştirmeye yönelik eğitim ve farkındalık programları geliştirme konusunda yeni bakış açıları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of changing the perception and image of insects in society through education and highlighting their ecological role. Insects constitute an important group of organisms with a wide distribution across various ecosystems; however, they are often among the most feared and anxiety-inducing creatures, carrying a negative reputation in public perception. The research methodology involved a pre-test-post-test control group experimental design, including the administration of a questionnaire to ninth-grade students. The students were presented with an educational program covering topics such as the introduction of insects, their ecological significance, and benefits. After the educational intervention, the questionnaire was administered again to collect and analyze data. The Wilcoxon signed-rank test was used for data analysis. The findings indicated that students developed a more positive outlook on insects and became aware of their ecological role following the education. Moreover, a decrease in fear levels and misconceptions about insects was observed. This study has demonstrated that the perception of insects within society can be positively altered, and that misconceptions and knowledge gaps about insects among the target audience of 9th-grade students can be rectified through applied educational models. The results obtained from the study offer new perspectives on developing education and awareness programs aimed at better understanding the contributions of insects to nature and fostering a more positive attitude towards them.