Conceptual design and mathematical modelling of a hybrid vtol aircraft
- Tez No: 843971
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ANKARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tez çalışması kapsamında bir hibrit dikey kalkış ve iniş (VTOL) yapabilen bir hava aracının konsept sistem tasarım çalışması geniş bir perspektiften ele alınarak aracının matematiksel modelleme çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu tasarım çalışması içerisinde, belirli görev gereksinimlerine uygun olarak hava aracının öncül tasarım parametreleri belirlenerek, aerodinamik analiz ve hesaplamalar ile hava aracının boyutlandırma çalışmaları gerçekleştirilmiş ve hava aracına uygun bir aviyonik mimari oluşturulmuştur. Hava aracı tasarım sürecinde yapısal ve aviyonik sistem tasarım ve geliştirme çalışmalarının yanında aracın aerodinamik tasarımının ve kontrol çalışmalarının benzetim ortamında test ve doğrulama işlemleri yapılmıştır. Bu amaçla konsept hava aracının açık kaynaklı bir simülasyon ortamında platform modellemesi yapılmıştır. Ayrıca simülasyon ortamında hava aracı modeli üzerinde kaskad PID kontrolcüsü ile eniyileme işlemleri gerçekleştirmiş, test çalışmaları yürütülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma kapsamında konsept uçağın tasarımı ve geliştirilmesine yönelik bir metodoloji oluşturulmuş ve doğrulanmıştır. Sanal bir hibrit VTOL başarıyla tasarlanmıştır. Bu metodoloji ile uçağın konsept tasarım sürecindeyken simülasyon ortamında tasarım revizyonu, yazılım ve kontrolör geliştirme faaliyetleri için yapılması gereken uçuş test altyapısı oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular, daha iyi performansa sahip bir uçağın bilgisayar ortamında, maliyet etkin bir şekilde tasarlanabileceğinin sonucunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, the concept system design study of an aircraft capable of hybrid vertical take-off and landing (VTOL) was discussed from a broad perspective and mathematical modeling of the vehicle was carried out. In this design study, the preliminary design parameters of the aircraft were determined in accordance with the specific mission requirements, aerodynamic analysis and calculations and the sizing studies of the aircraft were carried out, and an avionics architecture suitable for the aircraft was created. In the aircraft design process, the aerodynamic design and control studies were tested and validated by using simulations in addition to structural and avionic system design and development studies. The modeling process of the platform was carried out in the open source simulation environment. Also, test studies and optimization processes were carried out cascade PID controller on the aircraft model in the simulation environment. In conclusion within the scope of this study, a methodology for the design and development of a concept aircraft was created and validated. A virtual hybrid VTOL was successfully designed. With this methodology, the flight test infrastructure that needs to be carried out for the design revision, software and controller development activities of the aircraft in the simulation environment while the aircraft is in the concept design process has been created. Results clearly indicate that a better performance of the aircraft can be designed in computer environment in cost effective manner.