A versatile dynamic rotor and propeller model for electric vtol simulation applications
Elektrikli, dikey iniş-kalkış yapabilen hava araçlarının simülasyonu için dinamik rotor ve pervane modeli
  1. Tez No: 763505
  2. Yazar: CEREN CANSU ESMEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY SEZER UZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tezde, elektrikli, dikey iniş-kalkış yapabilen hava araçlarının (eVTOL) simülasyonu için geliştirilmiş bir çok yönlü dinamik rotor/pervane modeli sunulmuştur. Bu kapsamlı modeli kullanarak eVTOL hava araçlarının değişik itki kaynakları taşıyarak dönüştürülebilirlik potansiyelinin yansıtılması amaçlanmaktadır. Pervane, mafsallı rotor, kanallı (örtülü, kapalı) rotor ya da eş-eksenli rotor bu itki kaynaklarındandır. Bu rotorlar Pala Elemanı Teorisi temel alınarak modellenmiştir. Eşdağılımlı dinamik iç-akış modeli veya Pitt-Peters dinamik iç-akış modeli arasında tercih yapılabilmektedir. Parametrik ve yazılım olarak gürbüz olması nedeniyle izole rotor simülasyonları, optimizasyon çalışmaları, performans, kararlılık ve hassasiyet incelemeleri için kullanılabilmektedir. Rotor modelinin doğrulaması yazılı kaynaklarda bulunun izole-rotor rüzgâr tüneli test verileri ile karşılaştırma yapılarak gerçekleştirilmiştir. Modelin çok yönlü uygulanabilirliği örnek bir çok rotorlu eVTOL tasarımının simülasyonuyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a versatile, dynamic rotor/propeller model for various all-electric and hybrid-electric vertical takeoff and landing aircraft (eVTOL) simulation applications. The goal is to reflect the transformative potential of eVTOL to carry different types of thrust sources using one generic mathematical model. The thrust sources may include propellers, articulated rotors, ducted rotors, and coaxial rotors. These rotors are modeled based on blade element theory. Rotor inflow is estimated using the uniform dynamic inflow model or Pitt-Peters dynamic inflow model. They are interchangeable based on the application's fidelity and complexity. The dynamic rotor/propeller model allows to position and orient multiple rotors and propellers in any desired configuration. This model can be used during the conceptual design phase in isolated rotor simulations, performance calculations, stability analyses, sensitivity analyses, optimization, and trade studies for eVTOL applications since it is an all-parametric and computationally robust tool. The model outputs are compared with the wind tunnel test data of the isolated rotors found in the literature. Simulation results of an example complex multi-rotor eVTOL are shown and discussed.